ПОДІЇ СІЧНЯ
4 січня - Всесвітній день абетки Брайля.
Цей день офіційно відзначається з 2019 року з метою підвищити обізнаність суспільства про значення абетки для людей з порушеннями зору.
22 січня - День Соборності України.
Державне свято, приурочене до проголошення цього дня 1919 року Акту об’єднання Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки. Це свято символізує єдність українських земель. У цей день проводяться урочисті акції, найвідоміша з яких — «живий ланцюг», що утворюють люди в різних містах України.
- 1849, 23 січня - народився Богдан Ханенко, колекціонер та меценат, який все своє життя опікувався розвитком української культури.
24 січня - Міжнародний день освіти.
Міжнародний день освіти був впроваджений, щоб привернути увагу світової спільноти до проблеми обмеженого доступу дітей до освіти.
- 1883, 25 січня - народився Дмитро Павлович Григорович, найвідоміший авіаконструктор першої половини ХХ століття. Із 80 конструкцій літаків, розроблених ним чи під його керівництвом, виділяються морські літаючі човни, які тривалий час були неперевершеними у світі.
27 січня - Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту.
В цей день по всьому світу вшановують пам’ять мільйонів загиблих людей під час Голокосту.
1918, 29 січня – відбувся бій під Крутами.
Бій під Крутами: студенти проти орди.
Міф про «300 спартанців – героїв Крут», яких ЦентральнаРада «кинула на убій».
ПОДІЇ ЛЮТОГО
Василь Вишиваний – австрійський ерцгерцог, який став патріотом України.
11 лютого - Міжнародний день жінок і дівчат у науці.
Цей день покликаний привернути увагу до доступу жінок та дівчат до досягнень і розвитку науки, техніки й інновацій.
16 лютого - День єднання українського народу.
День єднання українського народу – нове свято, його відзначають із 2022 року.
20 лютого - Всесвітній день соціальної справедливості.
Бідність, голод, недоступність ресурсів, дискримінація та порушення прав людини досі є реальністю для багатьох людей. У цей (і не тільки) день можна привертати увагу до цих проблем через інформаційні пости, долучитися до благодійних проєктів як волонтер чи волонтерка, здійснити адресну допомогу людині, яка її потребує.
21 лютого - Міжнародний день рідної мови.
Міжнародний день рідної мови був встановлений, аби привернути увагу людей до проблеми зникнення деяких мов, а також підтримання культурного різноманіття. За даними ЮНЕСКО, у світі існує близько 6000 мов, 43 % з яких перебувають під загрозою зникнення. За підрахунками, це трапляється в тому випадку, коли її перестають використовувати та вивчати понад 30 % носіїв мови. У цей день слід влаштовувати заходи для привернення уваги до мов народів України.
24 лютого - Річниця повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
День, навічно вкарбований в історію України. У 2022-му зранку сталися перші вибухи від ракет і перші російські танки відкрито заїхали на території суверенної України. Це день, який розділив життя українців на «до» та «після». У світову історію ця дата, імовірно, увійде як день, коли Росія розв’язала першу в XXI столітті континентальну війну в Європі.
- 1871, 25 лютого – народилася Леся Українка (справжнє ім'я — Лариса Петрівна Косач, у шлюбі Косач-Квітка). Саме вона стала однією з центральних постатей української культури та піднесла її до європейського рівня.
26 лютого - День спротиву окупації АР Крим та міста Севастополя.
26 лютого 2014 року в Сімферополі відбулося найбільше зібрання на підтримку цілісності та єдності України. Участь у мітингу взяли кримські татари та представники різних національностей, що відстоювали територіальну цілісність України і висловлювали протест проти інтервенції в Криму. Для вшанування мужності й героїзму громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території — в АР Крим та місті Севастополі, був підписаний указ про встановлення 26 лютого в Україні Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.
ПОДІЇ БЕРЕЗНЯ
1 березня - День «Нуль дискримінації».
У цей день наголошується на відмові від дискримінації, яка слугує перепоною для гармонійного розвитку країн по всьому світі.
2 березня - Всесвітній день ментального здоров’я підлітків.
Цей день почали відзначати у 2020-му році з ініціативи американського бренду молодіжного одягу. Ідею підтримала Міжнародна асоціація із запобігання самогубствам. Саме у підлітковому віці висока схильність до отримання травматичного досвіду, і якщо залишити його без уваги, у подальшому це може призвести до розвитку проблем з ментальним здоров’ям.
3 березня - Всесвітній день слуху.
У цей день уряди, медики і волонтери підвищують поінформованість суспільства про здоров’я органів слуху, адже втрата слуху – найпоширеніша сенсорна форма інвалідності у світі. Започаткувавши цей день, ВООЗ привертає увагу громадськості до захворювань органів слуху та їх профілактики.
8 березня - Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир.
Це не свято краси, весни, троянди та мімози. Це день солідарності жінок у боротьбі за їхні права. У світі ще досі існує сексизм, об’єктивація жіночого тіла в медіа, розрив в оплаті праці не на користь жінок, «скляна стеля», з якою вони стикаються в кар’єрі через різні стереотипи, а також гендерно зумовлене насильство.
14 березня – День українського добровольця. В Україні відбувається вшанування добровольців – людей, які не були військовими за професією, але в критичний для держави момент без повісток чи примусу, добровільно «поставили на паузу» своє попереднє життя й узяли до рук зброю, щоб захистити країну.
20 березня - Міжнародний день щастя.
Головна ідея цього свята — нагадати людству, що варто радіти кожному прожитому дню. У цей день оприлюднюється Міжнародний індекс щастя, який враховує рівень доходу, очікувану тривалість життя, ступінь соціальної підтримки, особистої свободи, ставлення людей до корупції і щедрість народу.
- 1888, 21 березня – народилася Ізидора Косач-Борисова. Вона могла стати видатною вченою і також прославити свій рід Косачів-Драгоманових, але доля приготувала для неї інший шлях.
21 березня - Всесвітній день поширення знань про синдром Дауна.
21 березня - Міжнародний день боротьби за ліквідацію расової дискримінації.
Історія запровадження цієї дати сягає 1960-х років, коли під час масового розстрілу загинули 69 людей, що вийшли на мирну демонстрацію в Південній Африканській Республіці. Проблема расизму є гострою й досі. В Україні, зокрема, однією з найбільш дискримінованих груп є роми. Викликом для України стала окупація Російською Федерацією території Автономної Республіки Крим та окремих районів Донецької і Луганської областей, де відзначаються порушення прав людини на етнічному ґрунті, зокрема щодо українців та кримських татар.
- 1914, 22 березня – народилася видатна акторка Марія Капніст, із українського шляхетського роду Капністів.
24 березня - Міжнародний день права на встановлення істини щодо грубих порушень прав людини і гідності жертв.
У цю дату вшановують пам’ять людей, що постраждали від грубих і систематичних порушень прав людини.
ПОДІЇ ЧЕРВНЯ
ПОДІЇ ЛИПНЯ
ПОДІЇ ВЕРЕСНЯ
ПОДІЇ ЖОВТНЯ
ПОДІЇ ЛИСТОПАДА
- 6 грудня - День Збройних Сил України.
6 грудня - День Святого Миколая. Світ вшановує святителя Миколая Чудотворця.
- 1994 року, 7 грудня - Андрій Шевченко забив свій перший гол у єврокубках.
- 10 грудня - Всесвітній день футболу.
- 1820, 21 грудня - народився Платон Симиренко, підприємець і меценат, один із піонерів української промисловості.
1833, 22 грудня - народилася письменниця Марія Олександрівна Вілінська, відома як Марко Вовчок.
Немає коментарів:
Дописати коментар