неділя, 19 січня 2025 р.

Свастика як найдавніший сонячний символ - щастя, добра та удачі

  

Відомий український Богдан-Ігор Антонич у 1936 році писав:

"Хай сонце-прабог всіх релігій,

Золотопере і життєдайне,

Благословить мій дім крилатий,

Накреслю взір його неземний,

Святий, арійський знак таємний,

Накреслю свастику на хаті

І буду спати вже спокійний".

Так наш карпатський поет підкреслив духовне і миротворче значення свастики-сварги (свасті). Цей священний символ є одним з найдавніших на планеті Земля та зустрічається мало не з часів зародження людства - мізинській орнаментиці (20 000 р.) та трипільській кераміці (7 000 р.), поширений у різних народів світу, а у багатьох культурах та релігіях є священним, символізуючи Небо, Сонце та Всесвіт (Сваргу). Його початкова назва "суасті" має двокореневу основу "су" - добро, благий + "асті" - бути, з тобою, та тлумачиться з санскриту як привітання - "Мир вам!", "Бути добру" або "Бог з тобою!".

Американський графік та дизайнер Стівен Хеллер у своїй книзі "Свастика: символ без права на спокуту?" показує, якою популярністю користувалася свастика в архітектурних мотивах та рекламі. "Нею прикрашали пляшки "Кока-коли" і пива "Карлсберг". Її прийняли на озброєння бойскаути, а американський Клуб молодих дівчат назвав свій журнал "Свастика". Його редакція розсилала читачкам, що брали участь у поширенні журналу, значки-свастики як невеликий подарунок , – розповідає Хеллер.

 

Не був виключенням й український скаутинг - молодіжна військово-патріотична виховна організація "Пласт", де в якості нагороди (в знак вдячності та за заслуги) дарували значки зі свастикою. Подібною нагородили Андрея Шептицького у 1930-му році, коли він перебував в обласному таборі пластунів на Соколі:

 

 

Дослідники вважають, що свастика прийшла в скаутинґ з Індії під впливом співця британського імперіалізму Редьярда Кіплінга, який там народився. Він був близьким приятелем основоположника світового скаутинґу британського генерала Бейден Поуела (Бі-Пі). І познайомились вони теж в Індії, де свастика була тоді і досі є побутовим явищем. Кіплінг десятки років, починаючи ще з XIX століття, використовував свастику як екслібрис на своїх виданнях. А коли зайнявся популяризацією скаутингу, то і сам став скаутом.

 

У геральдичній науці свастику також називають “Crux gammata” (хрест гама) тому, що він складається із чотирьох відвернутих грецьких літер “Г”.

На жаль, в історії часто буває, коли світлі символи потрапляють до злих рук й використовуються у корисливих цілях і темних ідеях. Не лише гітлерівські нацисти вкрали і привласнили собі знак свастики, цей символ старались присвоїти для такої ж мети і російські імперіалісти. Мало хто знає, що після Лютневої революції в Росії змінили царський самодержавницький герб "двоглавого орла" на свастику. Її друкували на грошах, котрі були в обігу у 1917-1918 роках.

 

Цікаво знати: У період з 1918 по 1945 рік розпізнавальним знаком Фінських Воєнно-повітряних сил була блакитна свастика на білому колі. На емблемах деяких підрозділів фінських ВПС свастика використовувалася аж до 2020 року, коли її почали замінювати на емблему з орлом.

 

Тим не менш, свастика як священний символ використовувався нашими пращурами ще з давніх-давен. Солярний знак досі фігурує на старовинних вишивках, предметах культу і побуту. В Карпатських областях, особливо на Гуцульщині, свастю-сваргу зображали на писанках, дерев'яних та кованих виробах.

Свастика зустрічається і в ранньому християнстві, зокрема на стінах старовинних храмів, наприклад Софії Київській. Знак також колись нашивали на фелони та єпитрахилі священників.

 

 

Cвастика завжди була оберегом, символом миру, добробуту, щастя, удачі. Вона ніколи не була символом війни, натомість могла наноситись воїнами на амуніцію чи обладунки як святий символ, котрий захищає та залучає підтримку вищих божествених сил. В Індії, Китаї, Непалі і Тибеті та інших країнах, де досі існують витокові вірування та стоять діючі храми корінних релігій, можна помітити оздоблення у вигляді свастики або свастичних орнаментів.

 

У Буддизмі свастика використовується як символ Будди, якому підвладний Всесвіт. Символізує світову гармонію, родючість, беззсмертя життя і безкінечність світу.

 

Зображення свастики знаходять майже на всіх континентах світу - в Перу, Мексиці, Африці, Скандинавії, Кавказі, Ірані, Австралії, Єгипті і навіть Палестині та Ізраїілі. Отже, з упевненістю можемо сказати, що це символ планетарного масштабу, який вшановує усе людство.

© Портал SPADOK.ORG.UA

Немає коментарів:

Дописати коментар