пʼятниця, 10 січня 2025 р.

Булгаков і Катерина II – що робити? ІГОР КОЗЛОВСЬКИЙ | Є СЕНС (Прямий ефір відбувся 5 вересня 2022 року)

 

Якщо без емоцій – як слід вчинити із музеєм "Білої Гвардії" на Андріївському? А із місцем самого Булгакова в літпросторі України? Із пам’ятником Катерині Другій в Одесі і пам’ятником Полтавській битві? Та й взагалі - із усіма смисловими маркерами імперії, що лишилися в живописі, текстах, трактовках фактів, іменах і назвах? Як пояснити проблему тим, хто раптом стає на захист звичного ставлення до наслідків імперської присутності?

Як виокремити українських творців, які були рейдеровані Імперією від творців, що були глибоко російські за світосприйняттям, просто в силу обставин народились чи якийсь час працювали на території України?

Чи варта уваги ідея кенселінгу російської культури? Чому на Заході важко сприймають необхідність перегляду місця російської культури в світовому доробку? Чи варто робити Україну прихистком "не таких рускіх" і осередком для гіпотетичного тамтешнього спротиву?

Як слід реагувати на колаборацію вчителів на окупованих територіях? А в цілому – яка має бути доля тих, хто чекав, зустрічав, допомагав, радів?

Деколонізація України – суспільство готове усвідомити актуальність? Обов’язкові речі, котрі слід пройти усім, для відновлення національної ідентичності – що це?

А якщо навіть війна багатьох не підштовхувати шукати відповіді на ці питання – що робити?

Роздуми в прямому  ефірі – Ігор Козловський, історик, письменник, громадський діяч – Є СЕНС дослухатися. 

1936, 7 листопада – народився Микола Степанович Вінграновський, улюблений учень Довженка, який мав нагороду кінофестивалю США

 

Видатний український поет, актор, письменник та кінорежисер Микола Вінграновський народився 7 листопада 1936 року у місті Первомайськ Миколаївської області. Попри міську прописку, його дитинство було сільським – хата стояла далеко в степу. Неозорі степові простори й особливості південноукраїнської природи вирішальним чином позначилися на формуванні особистості майбутнього митця, проявилися в широті характеру, схильності до "козацькій вольниці" в житті й творчості.

1935, 8 січня - народився поет, один із найяскравіших представників шістдесятництва, Василь Симоненко

  

Український поет і яскравий представник шістдесятників, якому судилося прожити всього 28 років, видати за життя єдину поетичну збірку і – бути безкінечно цитованим уже поколінням українців. Його називали "поетом без каменю за душею". Про Симоненка говорять, що його біографію треба вивчати як частину історії України.

четвер, 9 січня 2025 р.

Сергій Параджанов | Пишемо історію

 

Андрій Тарковський вважав його генієм.

Легенда кіно, оскароносний Федеріко Фелліні називав його своїм другом. Він мав світову славу режисера.

Але влада колишнього Радянського Союзу, в якому йому довелося народитися і жити, зробила все, щоб очорнити і знеславити ім'я Сергія Параджанова.

Замовчували його успіх, цілих 15 років не давали йому працювати. Запроторили до в’язниці.

І все ж він залишив нащадкам унікальні кіно-притчі: «Тіні забутих предків», «Колір граната», «Легенда про Сурамську фортецю».

А ще колажі та малюнки. І сценарії у вигляді новел, зібрані пізніше в книгу «Сповідь».

1859, 9 січня – на Львівщині народився Степан Смаль-Стоцький, мовознавець, літературознавець, один із фундаторів Української академії наук у 1918 році

  

Походив із багатодітної селянської родини. Навчався в гімназіях Львова, Чернівецькому і Віденському університетах, здобув ступінь доктора слов’янської філології.

У 1885-1918 роках – професор Чернівецького університету, викладав українську та російську мови.

Один із провідних діячів національно-культурного відродження Буковини, опонент москвофілів. Добивався рівноправності українців в адміністрації й політичному житті Буковини. Співзасновник товариств «Народний дім», «Буковинський Боян», «Руська школа», активний діяч «Руської бесіди», дійсний член Наукового товариства імені Тараса Шевченка (з 1899-го). Депутат Буковинського крайового сейму і австрійського парламенту. Автор монографій «Руська правопись» (1891), «Руська граматика» (1893, витримала 4 видання), «Буковинська Русь. Культурно-історичний образок» (1897), «Шкільна граматика», «Ідеї Шевченкової творчості» (1914) та багатьох інших.

1924, 9 січня - народився Сергій Параджанов, кінорежисер, сценарист

  

Сто один рік тому, у Тифлісі, у вірменській родині народився хлопчик Саркіс (Сергій) Параджанов. Йому судилося зняти кілька фільмів, визнаних шедеврами, потрапити до радянської в'язниці, вижити там у найважчих умовах і стати одним із найвидатніших кінорежисерів ХХ століття.

вівторок, 7 січня 2025 р.

1955, 6 січня - народився Ровен Аткінсон, британський актор-комік, режисер, сценарист, продюсер, неперевершений «Містер Бін»

  

Хто не знає комічного містера Біна? Але мало хто знайомий з Роуеном Аткінсоном, але ж він зовсім інша людина в реальному житті. У дитинстві він був замкнутим і сором'язливим, що не завадило йому стати одним з найулюбленіших коміків в світі.

Ось деякі цікаві факти про містера Аткінсонна (тобто про містера Біна), які, можливо, змінять ваше уявлення про нього.

1938, 6 січня - народився Адріано Челентано, італійський музикант, кіноактор, естрадний співак, кінорежисер, композитор, громадський діяч і телеведучий

  

В Італії за свою манеру рухатися на сцені отримав прізвисько «Molleggiato» («На пружинах»). Він вважається одним з найуспішніших і найвпливовіших виконавців в історії італійської музики, який за свою кар'єру виконав понад 600 пісень, випустив 41 студійний альбом загальним тиражем 150 млн примірників, а також знявся більш ніж в сорока фільмах. Культовими стали картини «Приборкання норовистого», «Блеф», «Шалено закоханий», «Бінго-Бонго», «Оксамитові ручки». У 1989 році артиста нагородили найвищою премією міста Мілана - «Ambrogino d'Oro» («Золотий Амвросій»).

МУЗИЧНА ПАУЗА: Adriano Celentano - Confessa

 

1899, 6 січня року - в місті Хільдесхайм народився Генрик Нордхофф, німецький автомобільний інженер і директор «Volkswagen»

  

Став легендою зробивши переворот на світовому автомобільному ринку. Бізнесмен запропонував ідею постійного вдосконалення - покращувати основу автомобіля, зберігаючи незмінним його стиль. Крім того він збільшив працівникам на заводах заробітну плату і запропонував щедру пенсійну допомогу. За перші шість років керівництва заводом в місті Вольфсбург він скоротив кількість людино-годин, необхідних для виробництва одного автомобіля, від 400 до 100, тобто на 75 відсотків. Досі «Фольксваген Жук» славиться своєю надійністю завдяки покращенням введеним Нордхоффом на етапі складання.

1938, 6 січня – у селі Рахнівка на Вінниччині народився поет і дисидент Василь Стус

  

Поет рідкісного таланту, який обрав долю борця. Із 47-ми років життя 13  провів у радянських слідчих ізоляторах, карцерах, камерах-одиночках, мордовських таборах, на Колимі, на каторжній роботі в шахті.

Його позбавляли побачень з рідними, вилучали вірші, листи й рукописи, знущалися фізично й намагалися знищити морально. “То був чоловік, який говорив і писав за будь-яких обставин ясно, як перед Богом, і платив за це життям”, – писав про нього Євген Сверстюк. Тому значення Василя Стуса більше, аніж талановитого поета, публіциста, перекладача й літературознавця. Він був і залишається “голосом сумління у світі розхитаних і розмитих понять честі, правди, порядності”.

Розбили 20 авто: поліція порадила мешканцям вмикати класичну музику, щоб відлякати бандитів

  

Правоохоронці наголосили, що музику потрібно вмикати "не надто голосно", щоб інші мешканці не скаржились на неї.

Поліція порадила мешканцям одного з найбагатших районів Лондона вмикати класичну музику, щоб відлякувати бандитів та грабіжників від своїх домівок. Про це пише Daily Star.

понеділок, 6 січня 2025 р.

Зламана рука щасливого школяра та оплески на пляжі в Козині. Унікальні історії про Валерія Лобановського

  

6 січня 1939 року – день народження українського футбольного генія

Становлення футбольного генія – "Машина часу"

   

Різноманітні рейтинги визначають його серед 10 найкращих футбольних тренерів усіх часів і народів. Тричі він перетворював Київське "Динамо" на одну з найсильніших команд Європи.

У випуску – про дитинство і юність Валерія Лобановського. А також становлення справжнього генія. 

"Туйовий Хрещатик". Чому кияни сумують за каштанами та як вони стали символом столиці

  

За два тижні до 1538-ої річниці Києва навпроти КМДА висадили ялівець. Переплутавши його з туями, користувачі соцмереж накинулися на міську владу.

"Якого туя?!". "Поклали туї на киян". "Туйовий Хрещатик". І навіть "Туєв мер". Громадськість грала словами, змагалася в дотепності, намагаючись висловити одну й ту саму думку: Хрещатику потрібно повернути його каштани.

Віталій Кличко через кілька днів відповів на онлайн-брифінгу: висадили не туї, а ялівець, і він на Хрещатику тимчасово. А нові каштани, за його словами, з'являться після реконструкції головної вулиці столиці, яка намічена на 2021 рік.

Зі знаменитим символом Києва в останні роки справи кепські. Каштанів стає все менше, вони сохнуть, гинуть, а чиновники намагаються нагріти руки на ностальгії киян.

Київський вальс

  

Київський вальс (Знову цвітуть каштани…) — пісня на слова Андрія Малишка та музику Платона Майбороди, написана 1950 року.

Вірші надруковані у збірці Малишка «Що записано мною» (1956). Сингл виданий на збірнику «Київський сувенір» (грамплатівка лейблу Мелодія, С60 13317-18, 1979)

В радянські часи пісня вважалася неофіційним гімном Києва, а мелодія приспіву (Знову цвітуть каштани, / Хвиля дніпровська б’є) багато років була позивними радіостанції «Промінь».

"Поверніть до українського лексикону слово "ПЕРЕМОГА": ексклюзивне інтерв'ю Порошенка у "Хто з Мірошниченко" + відео

 

У традиційному підсумковому інтерв'ю Анні Мірошниченко п'ятий Президент, лідер "Європейської Солідарності" розповів про те, чого очікувати від Трампа, про вибори в Україні, зізнався, у чому він винен, пояснив, що треба зробити для перемоги України у війні

неділя, 5 січня 2025 р.

Ярослав Грицак дав ексклюзивне інтервʼю на каналі OBOZ.UA

 

Українсько-польські відносини дедалі стають напруженими. Чи зміняться стосунки після підписання нового Комюніке? Як вирішиться питання щодо Волинської трагедії та чи будуть продовжуватись протести фермерів на кордоні між Україною та Польщею? Дивись детальніше про це у новому ексклюзивному інтервʼю. 

Ярослав Йосипович Грицак — український історик та публіцист. Доктор історичних наук, професор Українського католицького університету у Львові. Директор Інституту історичних досліджень Львівського національного університету ім. І.Франка, гість-професор (1996—2009) Центральноєвропейського університету у Будапешті, перший віце-президент (1999—2005) Міжнародної асоціації україністів. Головний редактор наукового річника «Україна модерна», член редакційної колегії часописів Ab Imperio, Judaica Ukrainica, «Критика», Slavic Review, член наглядової ради журналу Harvard Ukrainian Studies. Почесний професор НаУКМА.

Як Куліш викинув російський паспорт і перевів українців на «кулішівку»

 

Автор «Чорної ради» Пантелеймон Куліш за життя постановив собі дуже амбітну мету: піднести українську мову, котра в Російській імперії зазнавала десятків прямих заборон. Довести, що вона не є ні «нарєчієм», ані «ґовором», а є багатою мовою повносилої та окремої нації. Перетворити її на літературну мову, присутню в усіх сферах суспільства – освіті, науці, культурі, публічному спілкуванні.

Саме Куліш винайшов фонетичний правопис, відомий як «кулішівка»,  переклав Біблію українською, видавав букварі (чи пак «граматки») й інші підручники для дітей. Куліш заснував видавництво та переклав не будь-кого, а Шекспіра – аби показати, що українська цілком надається на передання літературних шедеврів.

У дванадцятому випуску проєкту «Батьки-засновники» спільно з історикинею Ольгою Гончар – занурюються у світ видатного письменника, мовознавця, громадського діяча Пантелеймона Куліша.

Яка його роль у формуванні ідеології Кирило-Мефодіївського товариства? Який його внесок у розвиток української мови? Чому за радянських часів було знищено навіть маєток, де мешкав Куліш? Дивіться у проєкті «Батьки-засновники».

Всесвіт та час Стівена Гокінґа: чотири фільми про геніального науковця

  

Стівен Гокінґ — відомий усьому світові фізик-теоретик, який увійшов в історію завдяки дослідженням в галузі астрофізики, зокрема теорії чорних дір. Також є автором низки видань - не лише наукових праць для дорослих, а й популярних творів для дітей. Зокрема – написана у співавторстві з донькою Люсі серія книг про хлопчика Джорджа та його космічні подорожі, що виходить українською у «Видавництві Старого Лева». Стівен Гокінґ не тільки став визначною особистістю у галузі астрофізики, а й змінив ставлення до науки сотень тисяч людей. Про непростий шлях науковця зняли кілька фільмів, як документальних, так і художніх. Дивимось!

1855,5 січня - народився Кінг Кемп Жілетт, американський винахідник, який заснував фірму «The Gillette Company»

  

Винахід і патент на безпечну бритву

3 грудня 1901 американський комівояжер Кінг Кемп Жиллетт запатентував свій винахід — безпечну бритву з двостороннім одноразовим лезом. Винахід отримав назву «Жилетка».

Кінг Жиллетт придумав не просто ще один прилад для догляду за собою, а прищепив суспільству нову культуру споживання. Замість нудного заточування ріжучого леза його стали викидати і міняти на нове. З цього винаходу почалася епоха одноразових речей — запальничок, посуду, носових хусток і інших корисних дрібниць. Крім того, леза Gillette дали поштовх новій бізнес-моделі, яка сьогодні стала загальноприйнятою. Така модель називається двокомпонентним ціноутворенням, її іноді її називають "бритва і леза". Покупців приваблювали порівняно дешевим для гоління верстатом, а потім змушували постійно купувати дорогі одноразові леза.

Сторінка "Батьки-засновники

  

Хто сформував ідею української держави та як українська нація зберегла свою ідентичність, мову та культуру попри те, що була розділена між імперіями?

В подкасті «Батьки-засновники» від Українського Радіо, Наталія Соколенко та Сергій Стуканов говорять про мислителів та інтелектуалів, які в різні епохи виступали за ідею автономії та самостійної України. Тарас Шевченко, Леся Українка, Микола Міхновський, Михайло Грушевський, Петро Могила – всі вони формували ідею незалежності України. Переглянути…

субота, 4 січня 2025 р.

«Солодка, весела Україна». Що робить Іллю Рєпіна саме українським художником?

  

Війна Росії проти України спонукала провідні західні музеї перекласифікувати Іллю Рєпіна з російського на українського художника після численних українських звернень. Так само й Казимира Малевича та Архипа Куїнджі. Але які є підстави вважати їх саме українськими художниками? Про це – в серії публікацій Радіо Свобода, яка починається з Іллі Рєпіна (1844–1930).

ЇЖА ТА «ОБРАЗ БУТТЯ»: ми, як і раніше, є тим, що ми їмо!

  

Стівен Шапін (11 вересня 1943) — американський історик і соціолог. Почесний професор історії науки Гарвардського університету. Ранні дослідження Шапіна були присвячені інституціональним аспектам науки в Шотландії та Англії, але останнім часом він пише про історію їжі, смаку та практики суб’єктивності

Ще Гіппократ вивів цю формулу: ми — те, що ми їмо! Люди давно помітили, що їхнє самопочуття залежить від раціону харчування. Але ці знання чогось вартували не лише тому, що з них виводили якісь харчові рекомендації. Вони ще й відповідали на екзистенціальне питання «ким ми є?» Про це Стівен Шапін розповідає у своїй новій книжці «Їжа й буття: історія уявлень про нашу їжу і про нас самих», що побачила світ 2024 року.

ПСЕВДОНІМ: насправді їх звали не так

  

Якщо ми вимовимо серед друзів або знайомих такі імена, як Ерік Артур Блер, Реджіналд Кеннет Дуайт, Едсон Арантіс ду Насіменту, Софія Віллані Шиколоне або Аллан Стюарт Конігсберг, і запитаємо їх, що це за люди, то малоймовірно, що хтось відповість.

Проте імена письменника Джорджа Орвелла, музиканта Елтона Джона, футболіста Пеле, актриси Софі Лорен та режисера Вуді Аллена добре відомі багатьом з нас. Важко уявити, але перші імена всі ці люди отримали при народженні, а прославилися під вигаданими іменами, які називають псевдонімами.

Чому ж багато творчих людей беруть псевдонім? Навіщо піддавати забуттю своє власне ім’я, щоби здобути славу під новим — псевдонімом? Невже вибір вигаданого імені здатний змінити людську долю? Як це — стати іншим і залишитися собою?

"Святий Миколай – союзник УПА? Як СРСР зламав свята — Віталій Капранов"

  

Найшкідливіше викривлення історії, топ-діячів історії України, хто та як сформував “Новий рік”, як СРСР знищували українські святкові традиції, кампанія проти Святого Миколая, найуспішніші радянські свята, російський міф про Донбас, етнічні українці в РФ, Донбас був колискою ОУН-УПА, деколонізація Росії, як деокупувати свідомість — теми розмови нового випуску «LIGA Подкаст». 

"Ще не вмерла Україна, і слава, і воля": історія гімну України Чубинського та Вербицького

  

"Ще не вмерла Україна, і слава, і воля". Ці рядки, написані восени 1862 року Павлом Чубинським, покладені на музику Михайлом Вербицьким, швидко набули шаленої популярності.

За умов, коли Україна не мала своєї державності й була розірвана поміж двома імперіями, заклик покласти душу й тіло "за нашу свободу" відіграв визначальну роль, надихнувши українців на боротьбу за свободу.

Що ж такого приховано у національному гімні? Яку ідею закладено до його тексту, що він уже понад 160 років відгукується у серцях кількох поколінь українців і кличе до зброї?

130 років Борису Лятошинському: що варто знати про відомого українського композитора

  

Борис Лятошинський був однією з найяскравіших постатей української музичної культури.

Саме з його ім'ям пов'язаний розвиток і розквіт української симфонічної музики двадцятого сторіччя.

«Мирова мама» з Києва! Любов Добржанська

  

Любов Іванівна Добржанська народилася 24 грудня 1905 року (за офіційними даними – 1908) в Києві у дворянській родині підпоручика 166-го піхотного Рівненського полку Російської Імператорської армії (згодом – полковника) Івана Андроніковича Добржанського. Дядько Любові Добржанської – відомий оперний співак (баритон) Роман Андронікович Романов-Добржанський.

Маленька хитрість, зрозуміла будь-якій жінці: як-то, перекинувши духи на паспорт, Любов Іванівна скористалася моментом і підправила циферку. Брат Дмитро (все життя прожив у Києві) сміявся: «Стільки років був молодшим і раптом став старшим!» Любов Іванівна жартувала, але, як би там не було, дні народження не святкувала, відзначала тільки іменини – 30 вересня – і вже тоді гуляла на славу. Гостей любила, приймати вміла. Правда, в будинок пускала не кожного – тільки тих, в кому була впевнена, кому довіряла. Вибірковості і обережності її навчило життя.

Дирижабль “Київ” та його винахідник Федір Андерс

  

Андерс Федір Фердинандович — український інженер, конструктор першого в Україні дирижабля.

Український інженер-конструктор німецького походження, творець першого в Російській імперії дирижабля м’якої конструкції цивільного призначення Федір Фердинандович Андерс народився 2 червня (21 травня за ст.ст.) 1868 року у Києві. В одній зі статей 1960 року стверджувалося, що мав він брата-близнюка, але така інформація ніде більше не наводилася.

Залізна церква Іоана Златоуста. Історія

 
1910

Церква Іоана Златоуста — православний храм у Києві в місцині Єврейський базар (Євбаз), збудований 1871 року та зруйнований у 1930-ті роки. Перша в Києві церква, побудована із заліза.

Сучасна площа Перемоги мало чим нагадує гучну Галицьку площу. На тій не було ні цирку, ні торгового центру, зате був знаменитий Єврейський базар – Євбаз, про який згадували багато письменників. Сьогодні про нього нагадує хіба що вивіска кафе навпроти входу в супермаркет. А окрасою Галицької площі була Залізна Іоанно-Златоустівська церква. За своїм розташуванням саме на Галицькій площі, біля торгових рядів Євбазу, вона зобов’язана проханням самих парафіян, які вважали відсутність на ринковій площі церкви великим упущенням.

Тріумфальна арка для царя та головний автобан Києва

  

У Києві багато цікавих історичних місць і на ряду з Воздвиженкою, яскраву історію має найдовша магістраль міста – Берестейський проспект (раніше проспект Перемоги), який ще 50 років тому був вузькою вуличкою з трамваями, тихими перехрестями та зеленими алеями. 

пʼятниця, 3 січня 2025 р.

Як онуку Ярослава Мудрого перетворили на рабиню – і чи стала вона вільною

  

Намагаючись захистити себе, вона виступила проти одного з найжорстокіших монархів Європи. Цей відчайдушний крок назавжди знищив її в очах тогочасного суспільства. Двічі наречена, жертва сексуального рабства, яка втратила свою єдину дитину. Імператриця. Заручниця. Рабиня. Жінка, яка виявилася сильнішою за всіх разом узятих. А був у неї інший вихід?

Смерть святих Бориса і Гліба "повісили" на князя Святополка – спогади вбивці розкрили інтригу

 
 Святі князі Борис і Гліб

У травні 1072 р. останки невинно вбитих братів Бориса і Гліба, синів Володимира Великого, були перенесені вишгородську церкву, збудовану синами Ярослава Мудрого. Офіційна історія переконує, що братовбивцею був князь київський Святослав. Втім, деякі питання відкриті й досі: наприклад, чи справді знайдено винного і чому саме ці отроки стали першими руськими святими.

Марко Вовчок: ТОП-10 таємниць життя "фатальної жінки"

  

Куліш називав Вілінську "мовчущим божеством", порівнював її душу з крутим берегом, на якому ростуть незрушні сосни і до якого йому так і не вдалося причалити

22 грудня 1833-го народилася письменниця Марія Олександрівна Вілінська, відома як Марко Вовчок, яка дала новий подих українській літературі кінця 50-х – початку 60-х років.

Леся Українка: 153 роки самотності + відео

  

Лариса Косач, більш відома під псевдо Леся Українка, прожила лише 42 роки, але, без перебільшення, пам'ять про неї жива досі. Ми бачимо її практично щодня, принаймні на 200-гривневій купюрі. Майже в кожному місті та селі України є вулиця на її честь. Їй встановлені численні пам'ятники. За її драмами ставлять п'єси і знімають фільми.

Врешті, її творчість вивчають у школі. Водночас саме шкільні підручники, зроблені ще за радянськими лекалами, створюють спотворений і нецікавий образ Лесі – чоловікоподібної стражденної туберкульозниці й вічної революціонерки. Якою ж була Леся Українка насправді – у "Машині часу".

1892, 3 січня – народився Джон Рональд Руел Толкін

  

3 січня відзначаємо 133 роки із дня народження Джона Толкіна - відомого англійського письменника, лінгвіста, поета, професора Оксфордського університету, класика світової літератури XX століття, батька сучасної фентезі-літератури, автора усім відомих епопей «Гобіт, або Туди і звідти», «Володар перснів», що стали основою ролевих ігор, що захопили світ.

У день народження Джона Толкіна бібліотека підготувала віртуальну виставку «Ми можемо лише вирішувати, як жити в ті часи, що обрали нас». Переглянути… 

четвер, 2 січня 2025 р.

У ТІНІ ВЕЛИКОГО БАТЬКА: як віденський Гамлет став українським Моцартом

  

Конфлікт батьків та дітей — один із архетипічних конфліктів. Особливо яскраво він проявляється у долі геніїв. Навіть після смерті батька син може продовжувати з ним невидимий діалог. Наша розмова про сина великого Моцарта — композитора та музиканта Франца Ксавера Вольфганга, чиє творче життя та історія кохання назавжди пов’язали його з Україною.

Доля Моцарта-молодшого ніби спеціально створена, щоб служити навчальним посібником для психоаналітиків. Це чудовий матеріал для письменників, кіносценаристів, істориків… І, цілком можливо, він колись стане основою для якогось українського шедевра.

ОДЕСИТ СЕРЕД СКРИПАЛІВ: Майкл Гуттман про одеське коріння світової скрипкової школи

  

Що вам відомо про Одесу? Багато чого, але точно не все. Бельгійський скрипаль Майкл Гуттман переконаний, що саме Одесі світ завдячує найкращою скрипковою школою, яка виховала музикантів найвищого рівня. Слідом за своїм учителем він вважає, що Одеса — це більше ніж місто, і навіть Париж трохи не дотягує до неї красою.

Сьогодні ви дізнаєтеся про нові музичні тренди, про те, як скрипка розмовляє з душею, і чому музику потрібно встигнути полюбити до сорока років.

БОРИС БУРДА: як почати вчити машину мислити?

  

УВАГА — ПИТАННЯ!

Гаррі Каспаров, програвши в 1997 році матч сильному супротивнику, звинуватив організаторів у тому, що ПЕРШИЙ допомагав ДРУГОМУ. Зараз на це звинувачення ніхто б не звернув уваги — усі займаються запобіганням тих випадків, коли ДРУГИЙ допомагає ПЕРШОМУ. Назвіть ПЕРШОГО та ДРУГОГО.

ДУЖЕ ДИВНІ УКРАЇНЦІ: як бачить Україну світовий кінематограф

  

У глобальному світі, де домінує візуальна культура, кіно є тією «м’якою силою», нехтувати якою не сміють навіть держави-лідери. Створюючи образи країн і народів, кіно має величезний вплив на політику.

На жаль, кінообраз України та українців у світі формується практично без участі нашої країни. Він може підтверджувати або спростовувати стереотипи, що склалися, відповідати реальності або створювати спотворене уявлення про неї.

У цьому легко переконатися, якщо подивитися на Україну очима закордонного кінематографа.

середа, 1 січня 2025 р.

Charvolant: карета, запряжена повітряними зміями (Британія, 19 століття)

  

8 січня 1822 року було здійснено незвичайну подорож із Брістоля до Мальборо. Британський учитель на ім'я George Pocock взяв дружину і дітей у подорож на 182 км у кареті, запряженій не кіньми, а парою величезних повітряних зміїв. Покок сам розробив карету, яку він назвав «Charvola».