«А ви думали, що Україна так просто. Україна - це супер. Україна - це ексклюзив. По ній пройшли всі катки історії. На ній відпрацьовані всі види випробувань. Вона загартована найвищим гартом. В умовах сучасного світу їй немає ціни». Ліна Костенко
пʼятниця, 31 січня 2025 р.
Нобелівський лауреат із вінницької Нової Прилуки — Зельман Ваксман, «найбільший благодійник людства»
Його шанують і
пам’ятають у Вінниці — ще б пак, це єдиний нобеліат, що народився на
Вінниччині! Все вірно: місце його народження — село Нова Прилука під Вінницею
(раніше гадали, що він з’явився на світ у селі Прилуки, але дані уточнили, і
Прилуки оновилися).
Є чим похвалитися
і моїй рідній Одесі — знаменита П’ята гімназія на Новорибній, у якій навчалися
Ільф, Петров, Чуковський та Жаботинський, видала талановитому хлопцеві, якому
не так легко було вступити туди через горезвісну «відсоткову норму», атестат
екстерном.
Не менше повинні пишатися ним і представники такої поважної науки, як ґрунтознавство, — чи багато ґрунтознавців отримали Нобелівку з медицини? Як взагалі Зельману Ваксману вдалося таке?
Йосип Маршак, «київський Картьє» з Гнатівки
Професія ювеліра вимагає від людини бути дуже різнобічно
обдарованою — вона й слюсар, і гранувальник, і коваль, і художник, і, звісно ж,
психолог — без цього багатому та вибагливому покупцеві важко буде продати
навіть геніальне творіння.
Типовий приклад ювеліра, який домігся успіху, — Бенвенуто
Челліні: не тільки ювелір, а й будівельник, різьбяр по кістці, творець музичних
інструментів, влучний стрілець, який убив під час облоги Риму прицільним
пострілом ворога-головнокомандувача і поранив його наступника, та ще й автор
мемуарів, які перевидають і через 500 років після їх написання. Людина з такою
біографією, безперечно, цікава літераторам — Челліні став одним із головних
героїв роману Дюма «Асканіо» і ще цілої низки книг та фільмів.
Але сьогодні мова піде про іншого геніального ювеліра. Сам великий Фаберже наказав закрити філію своєї фірми в Києві, сказавши, що двом ведмедям в одному барлозі затісно. Хто ж у Києві зміг скласти таку сильну конкуренцію подібному ювелірному монстру? Мабуть, його шлях до вершин ремесла був вільний від зайвих перешкод та вистелений трояндами? А от і ні — і це ще цікавіше. Про цю людину варто дізнатися якнайбільше.
середа, 29 січня 2025 р.
Від Франції до Данії: як сестра, доньки та онуки Ярослава Мудрого правили Європою
Добронега Володимирівна, королева Польщі
Про київських князів ходять легенди. Їх оспівують у піснях, зображають у фільмах і змальовують на картинах. Однак не варто забувати, що не менш видатними були їхні сестри та доньки — чимало хто з них прославився як княгині та королеви Європи. У добу Київської Русі шлюб був засобом зміцення міжнародних відносин, тому українське коріння можна знайти у багатьох династіях і знатних родах. Сьогодні ми розповімо вам про п’ять легендарних українок, які увійшли в історію як правительки європейських країн.
Міф про «300 спартанців – героїв Крут», яких Центральна Рада «кинула на убій»
Суть міфу: У січні 1918 року Центральна Рада відправила під Крути на вірну смерть 300 14-17-річних юнаків-добровольців Студентського Куреня, які, за словами історика Михайла Дорошенка, були «молодь, напівдіти, які ніколи перед тим не тримали зброї в руках».
вівторок, 28 січня 2025 р.
Член загону Зеленого і найяскравіша постать серед київських письменників: історія життя Григорія Косинки
Свій псевдонім
Григорій Косинка узяв від польових квітів – червоних косинців, які дуже любив.
29 листопада 1899 року в селі Щербаківка, Обухівський район, Київська область, народився Григорій Михайлович Косинка (справжнє прізвище Стрілець) – український письменник-новеліст, учасник Дніпровської повстанської дивізії отамана Зеленого, перекладач доби "Розстріляного відродження", який став жертвою сталінських репресій.
Письменник, який мав епохальне значення в українській літературі: Панас Мирний першим написав про глибоку психологію народу
Творчість Панаса Мирного щільно пов’язана з відображенням
кріпацької неволі та нових форм капіталістичної експлуатації селянства.
Панас Мирний – один із найбільш плідних письменників свого часу, який увійшов в історію як автор першої в українській літературі реалістично-психологічної прози. Він створив великі епічні полотна, які склали цілий етап у розвитку української літератури.
Унікальна та непересічна Олена Пчілка
Чи знали ви, що Олена Пчілка запровадила моду на вишиванки та чокери, а також стала однією з перших, хто підтримував українізацію в складні часи? У новому випуску "Коду ідентичності" гості розкриють багатогранність цієї видатної жінки, матері Лесі Українки та сестри Михайла Драгоманова.
понеділок, 27 січня 2025 р.
27 СІЧНЯ - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ПАМ'ЯТІ ЖЕРТВ ГОЛОКОСТУ
Це страшне і нелюдське явище, яке відбувалося в період 1933-1945-х років і що отримало назву - Голокост, що призвело до умисного винищення практично однієї третини євреїв, а також незліченної кількості представників інших нацменшин - НЕ ПОВИННО ПОВТОРИТИСЯ!
Що ховає нащадок останнього гетьмана України?
Для спеціального випуску «Реальної історії» Акім Галімов привіз із Відня ексклюзивне інтервʼю з нащадком останнього українського гетьмана Грегором Розумовським. А також унікальні зйомки українськими селищами, в яких у 18 столітті розгорталась абсолютно голівудська історія сім’ї Розумовських. Як хлопці, що були пастушками зробили шалену кар’єру та пробилися до влади? І як користуючись цим шансом, намагалися вибороти незалежність для всієї України? Як їх нащадки увійшли до найвищих кіл аристократії вже у Відні та замовляли музику самому Бетховену? Про все це в новому випуску «Реальної історії».
Творча доля Амвросія Бучми
Він міг розповісти цілу історію одним лише поглядом,
залишивши незабутній слід у німому кіно та авангардному мистецтві. Його
називали генієм паузи та безстрашним майстром, який самотужки виконував
найскладніші трюки, відмовляючись від допомоги каскадерів.
У новому випуску програми "Код ідентичності" розкриваємо історію Амвросія Бучми — авангардиста, класика і неперевершеного майстра сцени.
Нащадки Франка, які змінили Україну. Частина II
У другій частині ви почуєте більше про родину Франків,
атмосферу виховання дітей, індивідуальність і багатогранність талантів представників
династії Франків.
Ви дізнаєтесь, як Тарас Франко посприяв, аби зупинки трамваїв і тролейбусів оголошували українською мовою, а Роланд Франко домігся передачі Україні арктичної станції "Фарадей" за символічний 1 фунт. Ольга Франко, невістка Івана Франка, була відомою кулінаркою й авторкою куховарських книг.
Таємниця величі Каменяра. Частина I
У першій частині ви почуєте про видатного письменника, поета, публіциста, перекладача, громадського діяча Івана Франка. Він написав понад 6 тисяч творів, знав 19 мов, і став першим українським письменником, який мав отримати Нобелівську премію. Також ми розповімо про його шлюб із киянкою Ольгою Хоружинською, який сприймали як символ соборності України.
неділя, 26 січня 2025 р.
Григорович Дмитро Павлович. Життя і літаки
Найвідоміший авіаконструктор першої половини ХХ століття
Дмитро Павлович Григорович, народився, отримав освіту і сформувався як творець
авіації в Києві. Життя Дмитра Григоровича було сповнене злетів і падінь. Із 80
конструкцій літаків, розроблених ним чи під його керівництвом, виділяються
морські літаючі човни, які тривалий час були неперевершеними у світі.
Він створив й один із кращих у світі винищувачів свого часу, виховав цілу плеяду конструкторів авіаційної та зенітноракетної техніки та подарував світовому авіабудуванню низку ідей, що використовуються в конструкціях літаків і донині.
Висоцький і Україна + рідкісні фото
25 січня 1938 року народився Володимир Висоцький. Попри те, що видатний поет, співак і актор народився і помер у Москві, він та його родина нерозривно пов’язані з Україною.
Ланжерон Луї-Олександр Андро
Луї-Олександр Андро де Ланжерон − генерал-губернатор
Новоросійського краю і градоначальник Одеси (з листопада 1815 року), граф,
генерал від інфантерії (так тоді називалася піхота). Вступ на посаду відбувся 1
січня 1816 року.
Олександр Федорович (так його називали наші предки, так називатимемо його і ми) народився 24 січня 1763 року в Парижі. У 14-річному віці був записаний прапорщиком у французьку армію. 19-річним юнаком він поступає в експедиційний корпус, спрямований урядом Франції в допомогу США, що б'ються за свою незалежність проти Англії. Повертається звідти в чині полковника. На початку 1790 року саме в цьому чині Ланжерон поступає на службу в російську армію і б'ється проти шведів. У Відні Ланжерон зустрічається з Рішельє. Потім − участь в штурмі Ізмаїла.
субота, 25 січня 2025 р.
Іван Піддубний: слабкості найсильнішої людини світу
Велетень,
ведмідь, Тарас Бульба – так у свій час називали найсильнішу людину світу Івана
Піддубного. Історична програма У пошуках істини українською мовою познайомить
вас ближче з гордістю України та розповість, з якими слабкостями все життя
боровся чемпіон із чемпіонів.
Протягом 40 років Івана Піддубного не міг перемогти ніхто у світі. Ба більше, за підставний програш йому пропонували мільйонні гонорари. Проте спортсмен ніколи не йшов проти своїх принципів, що зробило його одним із найсильніших і найбагатших спортсменів того часу. На старості літ про нього забули ті, хто так захоплювався його талантом. Іван Піддубний продав усі свої медалі й кілька місяців голодував. Що сталося з Іваном Піддубним? Дивіться онлайн проєкт про історію України та дізнайтеся більше деталей.
Святий Досифей: чоловік чи жінка, яка всіх обманула?
За що знищили Олександра Довженка?
Українські міста та села знищені війною вщент, мільйони українців вивезені окупантами у концтабори на примусові роботи, мільйони – загинули. Це все вже було з нами – у часи Другої світової війни. Відомий на увесь світ український режисер Олександр Довженко наважився написати правду про ту війну, і за це – впав в немилість до Сталіна. За що знищили Довженка, розкаже Акім Галімов у новому епізоді проекту "Реальна історія".
Наймасштабніше історичне розслідування про схід України (ENG SUB)
У новому
документальному фільмі Акім Галімов розбиває всі фейки та історичні міфи про
території Донбасу, якими росія користується у війні проти України. Чий
насправді Донбас? Хто першим заселяв ці території? Як так сталося, що Донецьк і
Луганськ заснували британці, а одними з найбільших інвесторів цього краю були
бельгійці? І яким насправді є український вклад у розвиток цього регіону? І
зрештою – на які злочини пішов кремль задля знищення корінного населення
Донбасу?
Цей матеріал підготовлено в рамках «Всеохопної
інформаційно-просвітницької кампанії з протидії дезінформації», що
впроваджується 1+1 Media та smart Angel у співпраці з експертними організаціями
за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною
відповідальністю редакції програми і не обов’язково відображає позицію ЄС.
Проект створено у співпраці з «European union in Ukraine». Факти, викладені у фільмі, були перевірені благодійною організацією «VoxUkraine» в рамках незалежного фактчекінгового проєкту «VoxCheck».
Українці, які змінили світову культуру. Лифар, Холодна, Домонтович
Генільна акторка Віра Холодна змінила підхід до акторської гри в епоху німого кіно. Вона змушувала глядачів плакати та сміятися разом з її героїнями. Що такого революційного зробила Віра Холодна в царині кіно?
Так само, як
Віра Холодна змінила кіно, Серж Лифар змінив світовий балет. Найкращі
танцівники світу й досі вважають його генієм та вивчають його техніку в
університетах.
А Віктор Петров-Домонтович започаткував жанр українського інтелектуального роману та став натхненням для тисячі українських письменників та письменниць.
Давні секрети зцілення та історія українського чаклунства
Розповіді про могутніх мольфарів, здатних змінити життя людей одним лише магічним заклинанням, передаються з покоління в покоління, зокрема за допомогою книжок і фільмів. Одним із сенсаційних творів стала повість українського письменника Михайла Коцюбинського, написана під враженням від перебування на Гуцульщині. Згодом режисер Сергій Параджанов зняв легендарний фільм-екранізацію Тіні забутих предків. Дізнайтеся, яка містична сила перепліталася з реальністю? Як порушена тема мольфарства трагічно вплинула на життя письменника, режисера та акторів? Дивіться онлайн історичну програму У пошуках істини.
пʼятниця, 24 січня 2025 р.
ЛЕГЕНДИ НАУКИ: три українських генії, про яких ви, можливо, не знали!
Як киянин Ігор
Сікорський втілив у життя мрії Леонардо да Вінчі?
Чим
прославився українець, який навчав Миколу Коперника й був попередником
Нострадамуса?
За життя Юрія Кондратюка вважали звичайним мрійником або божевільним, який марив про зорі й космічні польоти. Проте саме розрахунки цього видатного вченого з України допомогли вченим із NASA здійснити мандрівку до Місяця. Чому відкриття Кондратюка були приховані в СРСР? І навіщо його переслідували комуністи? Дізнайтеся приголомшливі факти про піонера ракетної техніки, завдяки якому «Аполлон» здійснив першу посадку на Місяць! Дивіться проєкт У пошуках істини.
четвер, 23 січня 2025 р.
Богдан та Варвара Ханенки - меценати і хранителі мистецтва
Меценати і хранителі мистецтва, що одержимі принципом
"бути корисним для суспільства". Їхня культурно-мистецька спадщина -
основа розвитку сьогоднішньої музейної справи в Україні та дослідження історії
мистецтва.
Про Богдана та Варвару Ханенків - аристократів духу, що своєю діяльністю обезсмертили національну та світову культуру на українській землі дивіться в авторській програмі Ірини Фаріон «Ген українців».
У пошуках краси: до дня народження українського колекціонера Богдана Ханенка
23 січня 1849 року у селі Лотоки на Чернігівщині, в родині шляхтича Івана Ханенка, народився Богдан Ханенко. Колекціонер та меценат, який все своє життя опікувався розвитком української культури. Саме він спонсорував археологічні розкопки Вікентія Хвойки, який відкрив перше трипільське поселення на території сучасної України, а разом із дружиною Варварою Ханенко зібрав унікальну колекцію витворів мистецтва, що лягла в основу п’яти музеїв.
середа, 22 січня 2025 р.
Стертий з історії Радянського Союзу: життєвий шлях українського шахіста Богатирчука
Цього шахіста ніколи не згадували в Радянському Союзі. І тільки таблиці змагань у виданнях типу "Шахматный словарь" (1964) містили прізвище Богатирчук. Цей загадковий Богатирчук навіть був чемпіоном СРСР (1927), але ніде про нього не було ані слова. Відповідь на питання "Чому так?" прийшла лише за часів Незалежності, й полягала вона в житті та патріотичній позиції видатного майстра шахів.
Золоті ворота. Як вони виглядали насправді? | Інша версія реконструкції головних воріт Києва
Вражаюча реконструкція головного в'їзду до середньовічного Києва-Золотих воріт. Хто збудував Золоті ворота? Якими вони були насправді? Невідомі факти про історію знаменитої памятки. Унікальна авторська реконструкція стародавнього Києва XI сторіччя.
Історія і легенди Китаївського монастиря в Києві | Китаїв. Дорогами століть. Серія 2
В 2 серії Ви дізнаєтесь про історію виникнення Троїцького Китаївського монастиря, що розташований на південній околиці Києва. Коли виник цей монастир? Чому монахи жили в печерах і що від них збереглось? А найголовніше - чому частині археологічного комплексу в Китаєві загрожує знищення. Дивіться в цьому випуску.
Закинуте середньовічне місто біля Києва! Хто його збудував? | Китаїв. Дорогами століть. Серія 1
"Китаїв. Дорогами століть" - це двохсерійний
фільм, присвячений археологічним і архітектурним пам'яткам історичної місцевості
Китаїв, що розташована на південній околиці Києва. Це дивовижне за своєю красою
місце , з каскадом ставків, пагорбами і густими лісами, має ще і велику
кількість історичних об'єктів. Що саме там розташовано і якою була історія цього місця - дивіться в цих двох
серіях. Це - спільний проект Дмитра
Горбатюка і ДП "Національна кінематека України".
В 1 серії ви дізнаєтесь про історію виникнення Китаївського городища, що розташоване на південній околиці Києва. Про це середньовічне місто відомо не так вже і багато, хоча воно було південним оборонним пунктом столиці Русі. Хто його збудував? Як була влаштована ця потужная для свого часу фортеця? Що зараз від неї збереглось? Дивіться в цьому випуску.
День Соборності: як об’єдналися дві частини України | Серія 3
Гул гарматних пострілів, корифей українського театру Микола
Садовський гарцює на коні, дзвонять дзвони, люди плачуть від зворушення — так
проголошували об’єднання Української Народної Республіки та Західноукраїнської
народної Республіки в єдину соборну Україну.
Це був державний вихідний 22 січня 1919 року — день, коли
вперше за останні сім століть розділені частини України об’єдналися в одну.
Жодні політичні перипетії не змогли зупинити цей день — ні
польсько-українська війна, ні антигетьманське повстання, ні проголошення
федерації з небільшовицькою Росією чи «лівацька» політика Директорії.
Це були лише тимчасові труднощі на шляху до великої мети —
об’єднання країни, яку роками розділяли Австро-Угорська і Російська імперії .
«Український народ по обидва боки Збруча має бути навіки
однині злитий в одне ціле й разом боротися за свою долю», — так згодом написав
про цю подію письменник і політик Володимир Винниченко.
Як попри століття залежностей і турбулентність повоєнної Європи об’єдналися Схід і Захід України — дивіться у третій серії проєкту «10 Днів незалежності».
Листопадовий зрив: як одна ніч змінила історію українського Львова | Серія 2
У ніч на 1 листопада 1918 року українці без жодного пострілу
здійснили військовий переворот, завдяки якому вирвали Львів з рук Австро-Угорщини
та Польщі.
За дві години півтори тисячі українських військових захопили
поліцію, пошту, всі залізничні станції, радіо, банки, відключили міський
телефон і міжнародну телеграфну лінію.
Завдяки цьому вранці 1 листопада 1918-го на львівській
міській Ратуші красувався синьо-жовтий прапор — так вперше з 1349 Львів знову
опинився під керівництвом української влади.
Втім цього могло й не відбутися — на той момент на Львів
претендували не лише українці, а й поляки.
І в останніх було більше шансів отримати Львів —
австрійський намісник Карл фон Гуйн відмовлявся підтверджувати, що влада у
Східній Галичині передається українцям, оскільки очільники Австро-Угорщини та
Польщі вже домовилися про своє. У цій ситуації українцям треба було діяти
впевнено і рішуче.
Як одна ніч змінила долю українського Львова і дала поштовх до появи Західноукраїнської Народної Республіки, яка згодом об’єдналася з Великою Україною в соборну державу — дивіться у другій серії проєкту «10 Днів незалежності України».
Перша українська незалежність — Четвертий Універсал | Серія 1
Від початку української революції до проголошення першої
незалежності Четвертим Універсалом 22 січня 1918-го минуло менше року. За
кілька тижнів після цієї історичної події Київ упав під натиском більшовиків.
Незабаром Українська Центральна Рада перестала існувати.
Попри це проголошення Четвертого Універсалу стало чи не
найбільшою перемогою українського визвольного руху і заклало фундамент, без
якого був би неможливим акт 24 серпня 1991 року.
Яка справжня цінність Четвертого Універсалу і хто винен у тому, що Україна тоді не втримала свою незалежність — про це ви дізнаєтеся з першого випуску проєкту «10 Днів незалежності України».
22 січня: День Соборності України. Чим відоме свято, його історія та цікаві факти
Щороку 22 січня українці відзначають День Соборності
України, об'єднуючись у живому ланцюзі та висловлюючи підтримку національній
єдності та незалежності
Протягом століть українські землі були розділені та знаходились під гнітом Австро-Угорської та Російської імперій. Закінчення Першої світової війни та настання революційних подій, сприяли зусиллям українців у їхньому прагненні боротьби за свою незалежність. Тому День Соборності є святом для всіх громадян, символізуючи їхнє прагнення до єдності та свободи.
вівторок, 21 січня 2025 р.
«ПОЕЗІЯ ОЖИВАЄ». Минають дні, минають ночі - Тарас Шевченко x Нейро Бандура (AI Music)
Безсмертна поезія Тараса Шевченка "Минають дні, минають ночі" у новому звучанні. Штучний інтелект перетворив класичний вірш на сучасну пісню, зберігаючи глибину та силу оригінального твору.
Що москва ховала в Києво-Печерській лаврі?
Києво-Печерська лавра нарешті остаточно позбулася московського патріархату. 300 років з невеликими перервами російська церква намагалася використовувати Києво-Печерську лавру для пропаганди «русского міра» в Україні. Які речові докази знайшли у приміщеннях, коли «паша мерседес» та його пасіпаки покинули територію лаври? Яку реальну історію святині росіяни століттями намагалися стерти? Та які зміни на неї чекають? Про це у спеціальному випуску «Реальної історії» з Акімом Галімовим.
понеділок, 20 січня 2025 р.
Діти української інтелігенції
Чи знали ви, що у родинах української інтелігенції кінця ХІХ
– початку ХХ століття виховання дітей було справжнім мистецтвом? Так, в родині Косачів дітей навчали поваги до
праці, традицій та української культури, готували до життя в умовах імперського
середовища, виховуючи у них силу та стійкість. Як саме батьки передавали
цінності наступним поколінням? І як плекали українську мову, зберігали знання
про Україну, навіть у найважчих умовах?
У новому випуску програми "Код ідентичності" гості разом із ведучою Світланою Леонтьєвою розкриють унікальні методи виховання дітей у сім’ях Косачів, Старицьких, Драгоманових та інших відомих українців.
Реальна історія українського прапору
Дуже багато суперечок досі викликає порядок кольорів на українському стягу. Який правильний: синьо-жовтий чи жовто-блакитний? Може прапор треба перевернути – щоб Україна поборола всі свої негаразди? Хто придумав наш прапор і що він насправді означали кольори стягу в різні роки? І як за український прапор можна було сісти до вʼязниці? Про все це розкаже Акім Галімов у новому випуску «Реальної історії».
Уся правда про Софію Київську
«Чому на дзвіниці Софії Київської висить російський герб?» — одне з найчастіших запитань нашої авдиторії. І сьогодні ми вирішили на нього відповісти! Насправді, головна святиня України ховає надзвичайно багато таємниць: історію пошуків кісток князя Ярослава Мудрого, за які росіяни пропонували 2 мільйони доларів, велике підземелля з похованнями, деякі з яких були відкриті зовсім нещодавно, і тисячолітні графіті на стінах, які, можливо, писали навіть самі князі Русі. Усе це — свідчення нашої глибинної історії. І допоки триває процес очищення інших українських святинь від УПЦ, нам варто відвідувати Софію Київську, щоби дізнаватися реальну історію нашої країни, правителів та власного народу.
РЕАЛЬНА ІСТОРІЯ РОЗСТРІЛЯНОГО ВІДРОДЖЕННЯ
Спеціально для проекту "Реальна історія" з Акімом Галімовим директор Галузевого архіву СБУ Андрій Когут покаже справи, які працівники НКВС заводили на українську інтелігенцію – людей, яких ми знаємо як «Розстріляне відродження». Ці документи проливають світло на раніше невідомі деталі трагічної долі Леся Курбаса, Валеріяна Підмогильного, Миколи Хвильового. Ми вивчимо агентурні донесення, протоколи затримання та допитів, щоб зрозуміти як працював механізм зі знищення українських митців. І найголовніше – що їм довелося пережити перед своєю смертю.
неділя, 19 січня 2025 р.
«ПОЕЗІЯ ОЖИВАЄ». Артем Пивоваров x Max Barskih - Так ніхто не кохав
Артем Пивоваров та Макс Барських презентують пісню-присвяту сучасній українській жінці.
Поезія легендарного поета Володимира Сосюри тепер лунає ще гучніше, оспівуючи сучасну українську жінку у дуеті двох найпопулярніших артистів України. Творча колаборація Пивоваров — Барських стала приємною несподіванкою не лише для фанів музикантів, а й загалом для шоубізнесу.
Яким СКОВОРОДА був насправді?
Яким насправді був Григорій Сковорода? Як виглядав, що любив їсти і як одягався? Навколо постаті найпопулярнішого українського філософа набудували багацько міфів: нібито він бідував, ходив босоніж і носив стрижку «під горшок». А насправді Сковорода був справжнім інтелігентом і мав чималі статки! Він любив вино, сир пармезан і пиво, зварене на Слобожанщині. Вірогідно, мав кримськотатарське коріння по лінії матері. Подорожував країнами Європи. Відмовився від забезпеченого життя при імператорському дворі, був закоханий у науку, шукав сенси життя і, можливо, навіть мав стосунки зі своїм молодим учнем. Наврядчи усі ці факти вписуються у стандартний образ Сковороди, який нам представляли у школі. Тож, сьогодні в Реальній історії давайте наново відкриємо для себе нашу справжню українську зірку! В цьому епізоді ми також ексклюзивно покажемо справжнє обличчя Сковороди, згенероване харківським істориком Анатолієм Щербанем за допомогою штучного інтелекту.
Такої історії Чернігова ви ще не бачили
З 1000-літньої памʼятки — Спасо-Преображенського собору у Чернігові — нещодавно вигнали московських попів. Вони господарювали там 30 років, і весь цей час буквально знищували цю унікальну святиню. Акім Галімов для проєкту «Реальна історія» вирушив у Чернігів, до Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній», щоб відкрити для вас історію могутнього Чернігова, який довгий час конкурував за першість із Києвом. У новому випуску ви побачите безцінні артефакти, частину з яких не показували загалу ніколи! І відкриєте для себе історію Чернігова абсолютно по-новому!
Велична столиця: Київ через століття (від 22 травня 2024 року)
Говорили про величну столицю України, древній і вічно
молодий Київ. Про те, яка ж правильна дата заснування міста, і де саме
відбувалося хрещення Київської Русі. А ще про те, як охороняти у вирі прогресу
неповторні вулички та будівлі, зберігаючи дух стародавнього Києва?
Марина Кінах розповіла про одну з найстаріших київських музичних шкіл ім. Якова Степового, яка має понад столітню історію і продовжує виховувати талановитих музикантів. Вадим Арістов поділився тим, як річка Почайна була важливою торговою гаванню, де пришвартовувалися численні лодії з товарами, а Михайло Кальницький пригадає видатну архітекторку Євгенію Марійченко, яка у 60-ті роки категорично відмовилась будувати на місці Михайлівського собору кіноконцертний центр.
Видатні українські лікарі
Говорили про
видатних українських лікарів Василя Образцова, Миколу Стражеско та Володимира
Караваєва, які зробили велику революцію в медицині та мали шалену популярність.
Вадим Шипулін відзначив унікальну особливість пальпаторного відчуття хірурга Образцова, що зробило його одним з найкращих діагностів свого часу. Наталя Малішевська розповіла про хірурга Володимира Караваєва, який працював як справжній ювелір, видаляючи катаракту за рекордні дві хвилини. Вона також наголосила, що Караваєв вважається засновником сучасної офтальмологічної хірургії, і що він розробив власний хірургічний інструментарій, який виготовлявся майстром у Франції. А Наталя Гребень поділилась, чим частували гостей у будинку київських професорів, і як академік Стражеско, будучи дуже заможною людиною, став найдорожчим радянським лікарем у Києві.
KOZAK SYSTEM - Люди-Титани
Герой: Олександр
Чайка, хореограф, акробат, ветеран війни
Ця пісня - про
Незламних і Нескорених.
Про тих, хто
отримавши серйозні поранення, наразі вчиться жити далі.
Люди-Титани - це
про тих українців, які внаслідок важких поранень отримали різні ступені
інвалідності, і таких сьогодні більш ніж 30 000.
Люди-Титани - це
ті, хто вчить кожного з нас, як потрібно любити життя, як потрібно любити свою
країну і знаходити нові можливості продовжувати бути корисними навіть з певними
фізичними обмеженнями.
Люди-Титани - це ті, хто не впав духом, хто знайшов в собі сили, бачить нові горизонти і надихає інших.
Калина – символ українського народу
Колись, у сиву
давнину, калина уособлювала народження Всесвіту, була символом вогняної трійці:
Сонця, Місяця й Зорі. Тому і назву свою одержала від давньої назви Сонця – Коло.
Символ кола – це вічність.
Здавна в Україні калина вважалась символом любові, щастя, краси, поваги. Цілу довгу холодну зиму палахкотять рубіновим намистом на калині яскраво-червоні плоди. А коли уважно глянути на зернину, вийняту з ягоди, то можна побачити, що вона нагадує маленьке серце.
Свастика як найдавніший сонячний символ - щастя, добра та удачі
Відомий
український Богдан-Ігор Антонич у 1936 році писав:
"Хай сонце-прабог всіх релігій,
Золотопере і життєдайне,
Благословить мій дім крилатий,
Накреслю взір його неземний,
Святий, арійський знак таємний,
Накреслю свастику на хаті
І буду спати вже спокійний".
Чуб в культурі українських козаків
Чуб (чуприна) — старовинна чоловіча зачіска у вигляді довгого пасма волосся на голеній голові. Побутувала в українських козаків, а також древніх народів: скіфо-сарматів, гунів, готів, хеттів, степовиків, норманів та інших.
субота, 18 січня 2025 р.
Королева шоколаду та перша бізнеследі Галичини — історія кондитерки Климентини Авдикович
Україна багата на талановитих, унікальних людей, які завжди були новаторами, першопрохідцями та ідейними натхненниками для всього світу. Однією із таких постатей є Климентина Авдикович-Глинська. Її називають королевою шоколаду та першою бізнеследі Галичини. Вона заснувала українську фабрику цукерок.
ТАРНОВСЬКІ. Частина 2
Рід Тарновських впродовж ХІХ століття славився маєтностями, меценатством та високою культурою. Однак діти Василя-молодшого пристрасті предків до колекціонування не зрозуміли. І збірка мистецьких творів Тарновських на початку ХХ століття опинилася у Чернігівському земському музеї.
20 січня – День пам’яті захисників Донецького аеропорту
Неофіційна дата – 16 січня, яка закріпилася від 2016 року, коли оборонці ДАПу та їхні родини зібралися у Києві на вшанування пам’яті своїх загиблих товаришів.
пʼятниця, 17 січня 2025 р.
Карпатські мольфи і мольфари: таємниці, факти, припущення. Частина 1
Хто такі мольфари, звідки ведуть свої стежки? Що ми знаємо про сакральні предмети карпатських чаклунів - мольфи? Читайте таємниці, факти і припущення про карпатських мольфарів.
ЧАС ЗМІНЮВАТИ ІМЕНА: як перейменування впливають на долі людей, корпорацій і держав
Стародавні люди були впевнені: ім’я — це доля! Таку думку цілком поділяють сучасні науковці. За їхніми даними, ім’я впливає на зовнішність, характер, кар’єру, особисте життя окремих людей. Зміна імені здатна змінити долю найбільших світових корпорацій і навіть народів та держав.
Бджола в звичаях і віруваннях українців
У давнину вірили,
що бджоли — істоти священні, крилаті посланці богів і провісники майбутнього.
Саме тому вбити бджолу, в силу її священної сутності, здавна вважалося
святотатством і понині у багатьох країнах розглядається як погана прикмета.
В українській мітології бджола настільки свята серед інших істот, що навіть грізний Перун не може вдарити блискавкою в бджолиний вулик, якщо за ним сховався нечистий дух.
Дізнайся походження свого прізвища
Аналіз походження прізвищ онлайн - це етимологічне дослідження історії творення та походження прізвища. Така наука називається антропонімікою, а також ономастикою (від грецьких слів «антропос» - «людина» і «онома» - «ім'я»). Метою досліджень є виявлення інформації, яку несе в собі прізвище.
Ukraine. The movie - Велика подорож Україною
…Подорожував по всій Україні, знімаючи фільм про величезний туристичний потенціал і найкращі місця своєї Батьківщини. В результаті було подолано понад 6 тисяч кілометрів та відзнято 70 годин відеоматеріалу, найкращі 80 хвилин з якого власне стали цим фільмом.
Як Іван Франко створив сучасну Україну та українців? | Батьки-засновники
Наприкінці XIX
сторіччя українці були розділеною поміж двома імперіями селянською нацією. Вищі
прошарки суспільства зазнали полонізації та русифікації й здебільшого брали
участь у творенні чужих національних або імперських проєктів. Вибір був досить
банальний: здійснити стрибок в останній вагон цивілізаційного потягу або
назавжди зникнути як народ.
За цих умов на
арену історії вийшов поет, який став справдешнім пророком і вказав шлях
Україні: «Модернізуйся або помри!» Цим національним пророком став Іван Франко.
Видатний мислитель, він усвідомив хибність орієнтації на минуле, й закликав до
формування модерної української нації.
В двадцятому епізоді проєкту «Батьки-засновники» ведучі Сергій Стуканов і Наталя Соколенко спілкуються з професором історії Ярославом Грицаком. Як Франко об'єднав підросійську та підавстрійську частини України? Які ідеї вкладав в свої твори? Про що застерігав нащадків? Дивіться відповіді у відео, яке закриває другий сезон.
четвер, 16 січня 2025 р.
Михайло Максимович. Перший ректор Київського університету.
Історія життя і запізнілого кохання Михайла Максимовича. Теперішній Київський Національний університет Тараса Шевченка був започаткований 1834 року як Університет Святого Володимира - і очолив його Михайло Максимович. Учений - ботанік, письменник, історик, етнограф. Друг Тараса Шевченка та Пантелеймона Куліша. Його дружина - Марія Максимович - увійшла в українську історію і стала відомою завдяки дивовижному портрету Тараса Шевченка.
Покровитель пивоварів i моряків, єпископ, філантроп i дарувальник. Ким насправді був Святий Миколай?
Ой хто, хто Миколая любить? Ми дуже любимо, і тому вирішили
присвятити цьому святому окремий випуск. Будемо розбиратися, ким він був, що
сталося з його мощами, яка специфіка його культу в християнстві та в нашій
народній культурі. Вмикайте наш епізод, щоб дізнатися більше про те, які чудеса
творив у Києві, чому став покровителем пивоварів і як він став дарувальником.
Агатангел Кримський. У чому секрет геніальності найвидатнішого сходознавця 20-го століття?
Він народився на Волині у російськомовній родині, але став українофілом. Він жартував, що легше знайти мову, якої він не знає, аніж порахувати скількома мовами він володіє. Його бібліотека нараховувала майже 50 тисяч томів, і він перевіз її до Києва, коли вирішив покинути Москву, щоб взяти участь у створенні Української академії наук. Агатангел Кримський – геній і феноменальна особистість, став жертвою сталінських репресій за свої дослідження історії української мови. Де його останки, досі невідомо.
середа, 15 січня 2025 р.
П'ять поколінь родини Семеренків - це цвіт української нації
Про кожного з
батьків, братів, дітей і внуків родини Семеренків ми знімали окреме кіно. Їхній
внесок в скарбницю нашої культури та історії невичерпний. В об'єднаному фільмі
про діячів з родини Семеренків можна ознайомитися з кількома найбільш
яскравими діячами: бізнесмени, меценати,
учені, громадські діячі. Вони - наша культурна спадщина і скарбниця.
Історія титулованого українського шахіста, якого зупинила нацистська Німеччина
Недавній матч за
шахову корону дає гарний привід згадати шахіста з України, який двічі боровся
за шахову корону та був одним з найсильніших майстрів у світі у першій половині
ХХ-го століття.
"Коли я граю
білими, я перемагаю тому, що я граю білими. Коли я граю чорними, я перемагаю
тому, що я Боголюбов".
Звучить досить амбіційно, проте Юхим Боголюбов насправді мав усі підстави так казати. Адже у його списку є перемоги над найсильнішими шахістами та тріумфи на найкрутіших турнірах.
Українець, який заснував самбо. Історія Василя Ощепкова
Зараз у будь-якому місті України можна займатися різними бойовими мистецтвами та спортивними одноборствами на вибір: від карате, айкідо та ушу до кікбосингу, теквондо та муай-тай тощо. А колись в СРСР практикували тільки три види спортивних одноборств: бокс, боротьбу (вільну та класичну) та самбо. У 1960-ті роки до них додалось дзюдо, до якого перейшли багато майстрів самбо – адже самбо свого часу створили на базі дзюдо. А створив те самбо на базі дзюдо Василь Ощепков, людина легендарного життя й трагічної долі.
вівторок, 14 січня 2025 р.
“Сліпі вікна” у Львові: що воно таке?
На багатьох старших будинках Львова я почала помічати «вікна-привиди». Спочатку я думала, що це вікна, які свого часу були замуровані. Однак, дослідивши це питання, я дізналася, що насправді (принаймні у більшості випадків) це «сліпі вікна» — архітектурні елементи, що виглядають, як вікна, але без отворів. Вони використовувалися для збереження гармонійності фасаду, та/або для прикраси.
Софія Батицька: Львів’янка, яка стає Міс Полонією та відомою актрисою
Софія Батицька (1907 – 1989) народилася в родині львівського адвоката Євгена Батицького. Сім’я Батицьких була заможною, їм належав палац Туркулів-Комелло. У цьому замку пройшла юність чарівної львів’янки Софії Батицької — міс Полонії – 1930, віце-міс Європи, міс Парамаунт, актриси театру і кіно.
Федір Жарко: дума, бандура і Колима (Рубрика «Точка зору»)
Звертаємося до минулого, виносячи на світ Божий забуті, а кимось і зовсім не знані імена, які, мов світлячки, мали б осявати нам цей тернистий столітній шлях національного пісенного епосу. Ось узяти хоча б і Федора Жарка (1914–1986), родом із Черкащини...
Ринок, ярмарок, базар: антропологія ринків
Ринок, ярмарок, базар, торгові ряди і ятки на вулицях,
зазивали з характерними голосами... Сьогодні ми поговоримо про особливий світ
ринків. Які існують торговиська, як приваблюють покупців, як базар стає місцем
гри, чи досі поширена базарна магія, як діджиталізація впливає на ринок і які
спогади виринають зі словом “картонка”. Все це і значно більше – у новому
випуску “Пороблено”.
Окрім цього, ми згадуємо ринки з різних країн світу – від Марокко до Киргизстану, і різних куточків України.
Назва “Україна”: як з’явилась, що означає і чи потрібна “Русь” | Ярослав Грицак | БЕЗ БРОМУ (Прем’єра була 14 вересня 2021 р. )
Чи має історичне
підґрунтя ідея про перейменування на “Україну-Русь”? Професор Ярослав Грицак
розповідає про те, як формувався конструкт української нації.
Хто вперше назвав себе “українцем”? Чи існувала єдина давньоруська мова? Яка різниця між Малою і Великою Руссю? Як русини Галичини стали українцями?
понеділок, 13 січня 2025 р.
Весільні прикмети та заборони
Чи доводилося вам чути, що подружжя розлучилося через те, що
на весіллі хтось пройшов поміж ними? А те, що високосний рік не сприятливий для
укладання шлюбу? Чи що згасла під час вінчання свічка віщує погане? Для того,
щоб розібратися у весільних прикметах і заборонах, ми запросили на подкаст
етнологиню, кандидатку історичних наук Світлану Маховську. Наша гостя
розповіла:
- що за народними уявленнями віщує дощ у день весілля,
- у які дні та чому прийнято одружуватися,
- що обов’язково за народною традицією варто було зробити до заходу сонця
- як жіноцтво проходило “кастинг” на важливі ролі у підготовці весілля.
Спалений шедевр та вкрадена скриня. Драма творця українського модерну Василя Кричевського
1918 рік. Київ починають штурмувати більшовики та цілеспрямовано знищують будівлю головного національного осередку — будинок Грушевських. По сусідству мешкає уже відомий на той час архітектор і мистецтвознавець Василь Кричевський. Вибігши на вулицю з дружиною та місячним немовлям, він бачить, як язики полум’я охопили мансарду, яку він сам проєктував: там була його майстерня-музей із величезною колекцією предметів мистецтва. Вогонь безжально знищує усе, чому він присвятив життя.
Кам’яне обличчя на фасаді та унікальна архітектура: чим відомий Дім невтішної вдови в Києві
Багато київських
будинків мають унікальну історію, яка сягає своїм корінням у далеке минуле.
Такі будови з часом набувають ореолу таємничості та загадковості.
Не винятком є і
знаменитий столичний Будинок вдови, що плаче, який був побудований в 1907-1908
роках у стилі раннього модерну. Будинок має одну унікальну особливість — фасад
будівлі прикрашений маскароном у вигляді голови жінки, яка "плаче"
під час дощу.
З цією незвичайною будовою пов’язана цікава легенда, про яку читачам і вирішила сьогодні розповісти редакція "Телеграфу".
Девіаційна вежа: чим цікава
У Києві посеред
Дніпра, недалеко від Південного мосту і Осокорків, розташований незвичайний
об'єкт — кругла залізобетонна вежа, що виступає з води на кілька метрів. Її
справжнє призначення відоме лише одиницям і тому вежу називають і вогневою
точкою часів Другої світової війни, і входом у сталінські тунелі, і старовинним
фортом. Однак усі ці теорії помилкові. Насправді посеред Дніпра стоїть
девіаційна вежа.
"Телеграф" вирішив розповісти читачам про справжнє призначення цього об'єкта, історію його будівництва та місце, де він зараз розташований.
неділя, 12 січня 2025 р.
1878, 12 січня – народився Гнат Хоткевич (літературне псевдо – Гнат Галайда). Відео від 24 жовтня 2022 року (ENG SUB)
Марія Примаченко із села Болотня під Києвом — відома українська художниця, яка писала дивовижних звірів
Примітивний — це
добре чи погано? Зазвичай при відповіді на це питання довго не думають. Якщо
вас особисто назвуть примітивним — ви зрадієте, подякуєте, будете цим
вихвалятися? Ось бачите! І словникові значення цього слова не втішають — що
«найпростіший, нескладний і грубий за виконанням», що «недостатньо глибокий,
надто спрощений». Безперечно, не похвала.
Так чому ж митців, які репрезентують цілий художній напрямок, називають «примітивістами»? Що ж вони, виходить, грубі у виконанні, надто спрощені, недостатньо глибокі? А от і ні — їхні картини виставлені у найкращих галереях світу, вартість їх зашкалює, інтерес до них високий, а великі майстри традиційних напрямків не можуть повторити їх «грубі у виконанні, надто спрощені, недостатньо глибокі» роботи.
Марія Заньковецька з Чернігівської області — зірка українського театру кінця XIX та початку ХХ століть
Актор і
письменник Веніамін Смєхов якось порівняв жанри мистецтва з різними продуктами.
Архітектура, на його думку, — це консерви — не найважливіше для життя, але якщо
вже закатали в банку, тобто поставили, можна буде споживати й через чималий час
— як піраміду Хеопса.
А ось театр, як він вважає, — скоріше молоко — корисне, потрібне, необхідне для зростання, але користь буде лише від найсвіжішого — якщо хоч трохи перетримати, воно псується й пропадає. Єдине, що залишиться, — повірити у розповідь про те, яке воно було смачне тоді…