понеділок, 5 травня 2025 р.

СПОГАДИ ТА РОЗДУМИ АДИ РОГОВЦЕВОЇ: про дитинство в Глухові, людей-янголів та Warner Brothers

  

За своє довге життя Ада Роговцева зіграла в такій кількості фільмів і вистав, що стала улюбленицею трьох поколінь глядачів. Вона й досі працює в театрі й зізнається, що сценічна праця надихає й лікує. У 23 роки — вже Заслужена артистка України, у 40 — Народна артистка СРСР, у 69 — Герой України.

Нагород у неї не менше, ніж ролей. На початку травня, під час онлайн-церемонії вручення четвертої національної кінопремії «Золота Дзиґа 2020», Ада Роговцева отримала ще одну відзнаку — за внесок у розвиток українського кінематографа. Але під час особистої зустрічі вона з перших секунд вразила своєю відкритістю і тим, з яким теплом обійняла мене, незнайому людину.

Ми говорили про ХХ століття та його перипетії, про акторське мистецтво й людську сутність, про дружбу й любов, і я подумала: «А й справді — чим талановитіша людина, тим вона простіша».

неділя, 4 травня 2025 р.

Вони БАЧАТЬ МАЙБУТНЄ! Що насправді від нас приховують?

 

Вони чітко знають, яким буде наше майбутнє. Вони можуть передбачати війни, катастрофи та катаклізми. Вони бачать на десятки та сотні років уперед. Вони серед нас! Цих феноменальних людей ми звикли називтаи пророками, а їхні передбачення вражають нас своєю точністю. Та що приховує кожен із них? І чи можуть вони впливати на наше майбутнє? Дізнайтесь у новому випуску програми "Загублений світ".

Таємниці Антонієвих печер

 

У самісінькому центрі Чернігова є аналог Києво-Печерської лаври. Він знаходиться глибоко під землею. Це місце вже не одну сотню років манить до себе туристів. Одні приїжджають туди за зціленням до чудотворної ікони, а інші за гострими відчуттями, адже подейкують, що у тамтешніх тунелях блукає привид. У цьому випуску ми довідаємось, які таємниці приховує одне з наймістичніших місць в Україні – Антонієві печери.

Як російська цензура спотворила Кобзар?

 

«Кобзар» Шевченка. Чому він став Біблією українського народу? Ким був Шевченко насправді: звичайним поетом чи національним пророком? Що насправді хотів сказати своєю поезією? Чому російська цензура цілих 150 років намагалася спотворити Шевченків «Кобзар»? Відповіді на ці питання у новому випуску «Реальної історії» з Акімом Галімовим.

Війна і міф. Невідома Друга світова. Міфи 1,2, 3.

   

Міф 1. Велика Вітчизняна війна

Намагаючись викорінити у сьогоднішній Україні сам термін «Велика Вітчизняна війна», замінивши його на «Другу світову війну», теперішня українська влада не тільки прагне спотворити суть масштабного історичного протистояння, але й наносить глибоку образу своїм ветеранам, забираючи у них світле свято, зраджують пам’ять мільйонів українців, що воювали у рядах Червоної армії та віддали свої життя саме за захист своєї Вітчизни від фашизму.

Заява Міністерства закордонних справ РФ щодо прийняття Верховною Радою України пакета законів про декомунізацію, 10 квітня 2015 р.

Суть міфу

Міф-термін: назва «Велика Вітчизняна війна Радянського народу проти німецько-фашистських загарбників» означала боротьбу у єдиному пориві проти ворога-супостата за спільну радянську Вітчизну, а тому як історичний термін — єдино правильна.

Війна і міф. Невідома Друга світова. Володимир В'ятрович

  

Теми, які боялися обговорювати, навіть з рідними

Чи правда, що пакт Молотова — Ріббентропа був вимушеним кроком для СРСР? Чи правда, що українські націоналісти масово винищували євреїв під час війни, особливо у Львові та Бабиному Яру? Чи завжди Радянський Союз був непримиренним противником нацистів? Чи справді Сталін узгоджував військові дії з Гітлером, а Бандера був агентом спецслужб нацистів? Чи правда про масове дезертування кримських татар на початку війни?

Що правда, а що міф, створений радянською пропагандою, досліджують співробітники Українського інституту національної пам`яті разом з Володимиром В'ятровичем.

Час дізнатися правду.

субота, 3 травня 2025 р.

Микола Яковченко. Частина 1. Лицедій божою милістю

  

Чомусь гірка доля випадає геніям епізоду, таким велетням, як Микола Яковченко, Фаїна Раневська, Борислав Брондуков, кому із року в рік доводилося ламати комедію, аби не плакати від безсилля. У сучасному мистецтві театру чи кіно амплуа рідко змінюються. Ось і знаний комедіант Микола Федорович Яковченко, як пригадувала дружина драматурга Олександра Корнійчука, Марина Федотівна Захаренко-Корнійчук (1921), пристрасно мріяв зіграти… Отелло, напам’ять цитував чималі фрагменти з шекспірівської трагедії, траплялося, скаржився, що жоден режисер не бачить його в ролі мавра, і щовечора під дружній регіт виходив до публіки… Филимоном Филимоновичем Довгоносиком.

1920, 1 травня народилася Нона Копержинська

 

Про неї завжди говорили, що вона артистка з яскраво вираженою індивідуальністю. Ті, хто знали її особисто згадують відмінне почуття гумору, соковитість мови та правдивість у всьому.

1900, 3 травня народився Микола Федорович Яковченко

 

Цей актор – одна з найяскравіших постатей в історії вітчизняного театру і кіно. Він грав тільки другорядні ролі та епізоди, але його знала вся країна. Звання народного артиста він отримав уже наприкінці життя, проте друзі й колеги справедливо називали його найнароднішим серед усіх заслужених і найзаслуженішим серед усіх народних. 

Сергій Параджанов бачив у ньому українського Чарлі Чапліна, а дехто порівнював йог з французькими коміками Фернанделем і Жаном Габеном. І все ж він був неповторною, самобутньою особистістю.