пʼятниця, 28 лютого 2025 р.

Ян Кум з українського Фастова - творець месенджера WhatsApp

  

Статтю опубліковано у 2020 році

У 1992 році майже вся моя сім'я - батьки, брат і сестра - перебралися до Каліфорнії. За цей час я вже не раз до них з'їздив, дуже багато чого побачив - там цікавого вистачає. Сам я людина комп'ютерно просунута, багато років у колишньому житті навіть працював програмістом і свою роботу любив. І, звичайно ж, я не міг не помітити, що в невеликому містечку Купертіно, де оселився мій брат, розташовується штаб-квартира такого комп'ютерного монстра, як корпорація Apple!

Шлях Макса Левчина до Пало-Альто. Еміграція, навчання та перші провальні стартапи мільярдера – в уривку з книги «Засновники. Історія створення PayPal»

  

Який фільм американський мільярдер українського походження та співзасновник PayPal Макс Левчин називає єдиним джерелом своєї управлінської підготовки? Чому його перші стартапи не були успішними та як Левчин навчився робити не тільки функціональні, але й круті програми – в уривку з книжки «Засновники. Історія створення PayPal та Кремнієвої долини», що вийшла українською у видавництві Vivat у 2023 році.

четвер, 27 лютого 2025 р.

Цукрові магнати України: Терещенки, Ханенки, Бродський / ПАРАГРАФ

 

Що об'єднує "Кобзар" Тараса Шевченка, Святотроїцький собор у Сумах, Київський політехнічний інститут і пароплав "Українець". В сьогоднішньому випуску "Параграфа" говоримо про "Цукрову імперію". Хто її збудував, про які статки йшлося та куди "цукрові королі" вкладали свої гроші?

Віддана. Фільм 2017 року про Ольгу Хоружинську

 

Відомі жінки Галичини. Ольга Франко - мама, яка шокувала сучасників

  

Уродженка Слобожанщини, дворянка, освічена і водночас нереалізована у творчому плані, мама чотирьох дітей, яка померла у самотності.

"Еспресо.Захід" розповість про знакову жінку у житті Івана Франка, його дружину Ольгу Хоружинську.

Українська літературознавиця, франкознавиця, співавторка науково-просвітницького інтернет-проєкту "Франко: наживо" Наталія Тихолоз поділилась своїми знаннями про життя Хоружинської.

Впливові галичанки. Дарія Ребет, незламна діячка, одна з лідерок українського націоналістичного руху

  
 Родина Ребетів: (зліва направо) Дарія, Адрій, Оксана, Лев. Мюнхен, 1956. Фото з книги Посівнич М. Нарис життя Дарії Ребет – «Орлян». – Львів : Літопис УПА, 2013.

Тричі була засуджена, витримала 14 діб без сну під час допитів, але не зламалась, а навпаки – продовжила підпільну боротьбу за незалежність України. 

Патріарх УГКЦ, якого слухала вся Україна: 92 роки тому народився Любомир Гузар

  

Любомир Гузар – одна з найвизначніших постатей сучасної української історії, людина, яка поєднала в собі глибоку духовність, мудрість та простоту. Він був не лише релігійним діячем, а й моральним орієнтиром для багатьох українців, символом надії у складні часи

"Еспресо.Захід" розповість про Любомира Гузара, чиє  життя, що охопило майже ціле століття, віддзеркалює долю України та її народу в умовах війни, еміграції, боротьби за незалежність і відродження.

Винниченко: зрадник чи патріот? | Олександр Кучерук

 

Володимир Винниченко – суперечлива постать в історії України. Перший очільник сучасного українського уряду. Автор Універсалів – документів, які проголошували державність і самостійність УНР. Беззаперечний патріот, який відмовлявся від іноземного громадянства. Один із найкращих письменників 20 століття. І водночас: переконаний соціаліст, непослідовний політик, нетерпимий до чужої першості. Життя Винниченка, з його романами, утопічними ідеями та емігрантськими злиднями мало би стати основою для драматичного серіалу. Про маловідомі сторінки особистої історії говоримо з автором книги «Винниченко з бромом і без» Олександром Кучеруком.

неділя, 23 лютого 2025 р.

ЧИМ УКРАЇНА ЗАХОПЛЮЄ СВІТ: ФАКТИ ЯКІ ВРАЖАЮТЬ

 

Друзі, у цьому відео ви дізнаєтесь неймовірні факти про Україну, які точно змінять ваше уявлення про нашу країну! 🇺🇦 Від першої Конституції світу до підводних річок Чорного моря та досягнень, які вражають весь світ, таких як легендарний Ан-225 “Мрія”. Пориньте в історію, природу та інновації України разом з нами!

Українські палаци. Золота доба: палац в Качанівці (ENG SUB)

 

Команда дослідника історії Акіма Галімова відтворює зруйновані українські палаци у 3D. Цей проєкт - шанс подивитися на те, якими були ці унікальні споруди колись і дізнатися їхню історію. В цьому епізоді – незвичайне селище у Чернігівській області. 150 років тому до Качанівки приїздили найвидатніші люди того часу, адже тоді це місце було в країні одним з найкрутіших для проведення вечірок.

Яким був Скоропадський НАСПРАВДІ?

  

На початку 20-го століття, коли тривали національно-визвольні змагання, політична ситуація у Києві весь час була розхитана. І от у 1918-ому році відбувається державний переворот, замість Центральної Ради, уся повнота влади переходить до рук до колишнього генерала російської імперії Павла Скоропадського, який оголошує себе Гетьманом. Його Ясновельможна Світлість Пан Гетьман Павло Скоропадський - хто він насправді: нащадок давнього гетьманського роду чи російський дворянин? Диктатор чи український державник? Відповіді на ці питання у новому випуску «Реальної історії» з Акімом Галімовим.

четвер, 20 лютого 2025 р.

ВСЕ ПРО РЕВОЛЮЦІЮ ГІДНОСТІ I Історія для дорослих

 

Революція Гідності стала переломним моментом в історії України, коли мільйони людей об’єдналися заради права жити у вільній країні.

Сьогодні ми пригадаємо події, які назавжди змінили Україну та віддамо шану героям Небесної Сотні.

Слава Україні! Героям Слава!

Мистецтво: конкуренція з Третьяковим і музей Ханенків | СПАДОК ТЕРЕЩЕНКІВ | 5 серія

 

Ікарові крила: як Федір Терещенко створював літаки | СПАДОК ТЕРЕЩЕНКІВ | 4 серія

Цікавився ісламом та мав за свідка на весіллі Тараса Шевченка: маловідомі факти з життя Пантелеймона Куліша

  

Зі шкільних лав ми знаємо Пантелеймона Куліша переважно як автора роману "Чорна рада". Утім він прославився ще за життя не лише цим. Тож 5.ua підготував для вас 17 цікавих фактів із біографії письменника, про які мало хто знає.

Чому онук Ярослава Мудрого відмовився княжити в Києві і що заповідав нащадкам

  

Онук київського князя та візантійського імператора, зять англійського короля. У 13 років він уже боровся з дикими звірами. Ставши князем київським, скасував продаж людей за борги. Дивовижна людина з неймовірною долею

"Українська символіка. Герб": цікаві та маловідомі факти про Тризуб

 

Непроста історія українського тризуба: у срср – "злочинний", для ватикану – священний

  

Під знаком Тризуба тримала оборону УНР, його зображували на нагородах і листівках УПА, на лацканах одягу учасників багатотисячних мітингів проти комуністичного тоталітарного режиму наприкінці 80-х рр. ХХ ст. Заради українського Тризуба віддавали свої життя Герої Небесної Сотні на поч. ХХІ ст.

19 лютого в Україні відзначають День Державного Герба. Саме цього дня 1992 року Верховна Рада затвердила тризуб як малий герб України, головний елемент великого Державного Герба.

середа, 19 лютого 2025 р.

Мараєв: тіньовий гетьман Павло Тетеря

 

У цьому випуску наша тема — Павло Тетеря. Разом з Владленом Мараєвим, автором каналу "Історія без міфів", обговорюємо становлення гетьмана, похід на москву і життя в еміграції. Розмірковуємо, чи можна порівнювати Тетерю з Януковичем.

пʼятниця, 14 лютого 2025 р.

(Не)уславлені українці, які змінили хід історії: Олександр Смакула

  

Олександр Теодорович Смакула був фізиком, який зробив значний внесок у вивчення й створення п'єзоелектричних матеріалів, напівпровідникових структур, унікальних всепогодних моторних олив, приладів нічного бачення і лазерів, автором головного оптичного винаходу ХХ століття – методу, відомого як «підсвітка оптики».

четвер, 13 лютого 2025 р.

Олена Скоропадська. Остання донька останнього Гетьмана

 

Прем’єра була 5 липня 2020 р.

Олена Скоропадська – остання донька останнього Гетьмана України Павла Скоропадського. Вона продовжила родинні традиції на чужині й очолювала гетьманський рух до самої смерті у 2014 році. Після відновлення незалежності України регулярно відвідувала свою історичну Батьківщину. Багато зробила для збереження й примноження пам’яті про рід Скоропадських, доклала зусиль для розвитку музейної справи та історичних досліджень в Україні, написала надзвичайно цікаві та інформативні спогади.

Василь Вишиваний – австрійський ерцгерцог, який став патріотом України

 

Прем’єра була 9 лютого 2022 р.

Вільгельм фон Габсбург-Лотрінген – представник монаршої родини, що правила Австро-Угорською імперією. Нащадок Володимира Великого і Ярослава Мудрого, він став українським патріотом під псевдонімом Василь Вишиваний. Двічі в історії вважався претендентом на гетьманство або й на корону України. Командував січовими стрільцями, служив у Армії УНР, провадив активну проукраїнську діяльність у Відні, навіть писав поезії українською мовою. Співпрацював із Євгеном Коновальцем і Євгеном Чикаленком. Але після Другої світової війни став жертвою спецслужб СРСР. 

Василь Вишиваний: Габсбург, який вирішив стати українцем

  

10 лютого 1895 року народився Вільгельм Франц фон Габсбург-Лотаринзький, відомий в Україні як Василь Вишиваний — австрійський ерцгерцог, полковник Легіону Українських Січових стрільців, дипломат, розвідник та поет.

"Вишиваний" — імʼя, яке Вільгельму дали Січові стрільці під час Першої світової війни через його любов і шану до українських вишитих сорочок. Габсбург, який не мав ані краплі української крові, досконало вивчив українську мову та присвятив більшу частину свого життя українській справі — хотів бачити Україну незалежною, соборною та самодостатньою державою, вільною від будь-якої тиранії.

Про його непересічну постать розповідає культурологиня Ольга Ковтун, яка зараз працює над сценарієм біографічного фільму про Вільгельма Габсбурга.

середа, 12 лютого 2025 р.

"ДІД", який врятував українську армію – генерал Михайло Омелянович-Павленко

   

Пряма трансляція відбулася 6 груд. 2023 р.

Михайло Омелянович-Павленко – нащадок задунайських козаків і грузинських князів. Ветеран російсько-японської та Першої світової. Полководець і військовий міністр доби Української революції. Командарм у Першому Зимовому поході, який успішно вивів Дієву Армію УНР із "трикутника смерті".

У цьому відео розглянемо його еволюцію від офіцера російської імператорської армії до одного з найвідоміших українських воєначальників 20 століття. Проаналізуємо діяльність Омеляновича-Павленка в еміграції та під час Другої світової війни, а також розповімо про вшанування його пам’яті в сучасній Україні.

Петро ДОРОШЕНКО – об’єднувач України // Історія без міфів

 

Петро Дорошенко (1627–1698) – Гетьман Війська Запорозького, правління якого припало на самий розпал козацьких війн, апогей так званої доби Руїни (з 1665 до 1676). На відміну від своїх попередників, між Річчю Посполитою та московським царством він зробив вибір на користь… Османської імперії, з допомогою якої намагався вибороти єдність і незалежність Гетьманщини. На певний час зусилля Дорошенка мали успіх – йому вдалося об’єднати під своєю булавою Правобережжя й Лівобережжя. Проте підсумки гетьманування Дорошенка виявилися далекими від його очікувань.

Під водами Каховського водосховища похована історія козаків!

 

Теракт на Каховській ГЕС, який вчинили росіяни – це величезна катастрофа для всієї України. Але разом з тим ця трагедія відкриває історикам та археологам поле для досліджень історії козацтва, яку росія стирала протягом століть. Та сакральної для козаків території – Великий Луг. Що це за територія – Великий Луг, які знахідки можуть чекати там на дослідників і чому ця територія була затоплена? Розкаже Акім Галімов.

вівторок, 11 лютого 2025 р.

DZIDZIO - Молитва за Україну

КОЗАКИ-ХАРАКТЕРНИКИ: правда чи міф? Розповідь українського історика.

 

Великий міф про заснування Києва. Розповідь українського історика

 

ЗАГАДКИ КОЗАЦЬКИХ ПРІЗВИЩ

 

субота, 8 лютого 2025 р.

Надзвичайна історія української вишиванки дружини Черчилля

  

За вишиванкою, як за шотландською клітинкою, можна зрозуміти – з якого регіону людина, каже Посол Великої Британії в Києві. Так, в Україні не тільки регіони, а й окремі села мали свої власні кольори, символи, традиції вишиванок. І кожна була унікальна, наче доля людська, адже одну оздоблювали напередодні великого свята в родині – і ось на ній розквітають маки, волошки, розправляють крила яскраві птахи. А іншу шили у війну, коли мати чекала на сина, а дружина – на повернення чоловіка. Ця сорочка вишивалася чорним та червоним, нитки перепліталися слізьми та молитвою за рідних, за країну. Але наші прабабусі завжди вишивали сорочку з піснею на устах та надією в серці...

Одну таку сукню, вишиту надією – надією на мир після страшного кровопролиття Другої світової війни – одержала у подарунок Клементина Черчилль – дружина британського прем'єр-міністра сера Вінстона Черчилля, видатного політичного та державного діяча ХХ століття, учасника «Великої трійки» глав держав антигітлерівської коаліції, а незабаром – ініціатора «холодної війни». Багато в чому саме завдяки йому політична карта світу є зараз саме такою, якою ми звикли її бачити.

Столиці України та в Україні

  

Україна – земля з багатющою історією, мальовничою природою, численними пам’ятками. Кожен куточок нашої рідної країни сповнений героїки, легенд і переказів.

Лицарська слава наших земляків живе у віках завдяки живим свідкам минулого – історичним містам і селам, які в різні часи були містами-державами, резиденціями князів, місцями перебування урядів, центрами національно-визвольних повстань.

Сьогодні вони є або можуть стати туристичними центрами. Адже колись ці міста та села були столицями України, а сьогодні є носіями історичної пам’яті українського народу, багатошаровими часово-просторовими соціокультурними організмами. Кожен такий населений пункт має свій міт, свою містику, свої архетипи і стереотипи. Вони часто-густо беруть свій початок саме в славі минулих епох.

пʼятниця, 7 лютого 2025 р.

Олександр Пономарьов, Михайло Хома - Гей, соколи!

 

Загублені імена. Іван Пулюй

 

Запуск першого трамвая в Празі, будівництво перших електростанцій в Австро-Угорщині, розвиток телефонних мереж — всім цим світ завдячує українцеві Івану Пулюю. Та найважливіше досягнення Івана Пулюя стосується Х-променів, зафіксувати які йому вдалося на 14 років раніше за свого колегу Вільгельма Рентгена. Саме український винахідник зробив перший «рентгенівський» знімок людського скелета.

Усе своє життя Пулюй присвятив боротьбі за українську незалежність. Він хотів, аби його країна мала власні університети й мову. Його проукраїнські погляди не подобалися царській росії, тому ім’я та здобутки видатного фізика тривалий час замовчували.

«Електротехніка близька й дорога моєму серцю, але ще ближчі й дорожчі — наша мова, література, доля нашого народу», — говорив Пулюй.


Загублені імена. Віктор Чукарін

Осип "Боксер" Хома: моряк і чемпіон з боксу, який став командиром УПА

  

"Я бачив Південний Хрест, знаю, як "за Уралом сонце сходить" і як виглядають тропічні джунглі, а все-таки не можу забути рідної Бистриці". Він 24 рази перетнув Атлантику. У Нью-Йорку його тренував сам Бенні Леонард. А потім він пішов у повстанці.

Яким був спосіб життя у козаків, щоб завжди бути у формі. Козаки практично не хвоpiлu

  

Козаки вставали до схід сонця, ходили босоніж по росяній траві споришу, кульбаби та конюшини, а напуваючи коней, занурювали ноги в воду. Це надавало їм першу дозу бадьорості.

Гарт для козаків був органічною й невід’ємною частиною повсякденного життя. Тому, спочиваючи горілиць просто на землі, у густій траві, вони не боялися застудитися, а навпаки, заряджалися енергією трав, властивості яких добре знали. Декілька годин такого відпочинку могли замінити цілу ніч у затишному ліжку.

четвер, 6 лютого 2025 р.

5 видатних українських жінок-учених

  

Дослідниці астрономії, кібернетики, біології та інших наук

Українські жінки-вчені не завжди мали легку долю — вони зазнавали репресій, боролися зі стереотипами щодо свого місця у «суто чоловічому» світі науки та не втомлювалися презентувати нові ідеї. Їх захоплювала біологія, не залишала байдужими астрономія та цікавила кібернетика — звідси й ґрунтовні дослідження, детальні монографії та приголомшливі відкриття.

Згадуємо 5 видатних українських жінок-учених і те, який внесок вони зробили в науку.

середа, 5 лютого 2025 р.

Оліфер Голуб. Найзагадковіший гетьман України. Розповідь українського історика

  

А про що насправді текст Щедрика? Пояснення українського історика

 

Руйнуємо міфи та фейки російської пропаганди про ОДЕСУ // 10 запитань історику

 

Російська пропаганда понад два століття втовкмачувала, буцімто Одеса – «русскій город». І продовжує робити це зараз, під час повномасштабної агресії проти України. Хоча якщо проаналізувати – всі тези ворожої пропаганди легко розвалюються: і про «заснування» Одеси 2 вересня 1794 року, і про «благодійницю» Єкатєріну ІІ, і про порто-франко як «подарунок» від російських царів, і про історичну «російськомовність» міста. Міфи та фейки аргументовано спростовує Тарас Гончарук – доктор історичних наук, професор кафедри історії України та спеціальних історичних дисциплін Одеського національного університету імені Іллі Мечникова.

Солодкі статки: як Терещенки зробили бізнес на цукрі | СПАДОК ТЕРЕЩЕНКІВ | Третя серія

 

Коли в 1870 році Артемій Терещенко відходив від справ, було прийняте стратегічне рішення: створити на трьох «Товариство цукрових і рафінадних заводів братів Терещенків». Терещенки не просто купували заводи, вони обов'язково вкладалися в модернізацію та навчали своїх робітників. Цукрова бізнес-імперія Миколи Терещенка перейде спочатку до сина, далі – до онука. Вона працюватиме автономно, навіть коли його нащадки вже майже не буватимуть в Україні. 

вівторок, 4 лютого 2025 р.

Михайло Грушевський: політик, історик, сім‘янин // 10 запитань історику

 

Михайло Грушевський – видатний український історик, політик, голова Української Центральної Ради. Автор “Історії України-Руси”, “Історії української літератури”, “Всесвітньої історії” та багатьох інших праць – як наукових, так і публіцистичних та художніх. Оксана Юркова – кандидат історичних наук, провідний науковий співробітник Інституту історії України НАН України – розповідає, яким був Грушевський в роботі та приватному житті. А також спростовує численні міфи щодо його постаті: чи був Михайло Грушевський Президентом України, чи справді він експлуатував своїх учнів, був заможною чи бідною людиною, з якою метою насправді повернувся з еміграції в Радянську Україну, скільки разів (і за що) заарештовували Грушевського та як склалася доля його рідних.

Іван Сірко: бойовий чаклун 99 рівня | комік+історик

Історія видатних українок | комік+історик

Микола – від торгівця зерном до найбагатшого українця | СПАДОК ТЕРЕЩЕНКІВ | Друга серія

 

Микола, старший син Артемія Терещенка, опанував тонкощі торгівлі, й за кілька років родина взяла під контроль майже всю торгівлю зерном у Глухові та цукрову промисловість у регіоні. Микола стає старшим бургомістром Глухова, а Терещенки отримують дворянство й потрапляють до найвищих кіл суспільства. Та Глухів стає Миколі замалим, і він з родиною переїжджає до Києва, де стає одним із найбагатших українців свого часу.

ЗАПЛУТАНА, але ЦІКАВА історія українців у французькому іноземному легіоні | Машина часу

 

У березні 2024 президент Франції Еммануель Макрон шокував весь світ заявою про можливість відправити в Україну іноземні війська. Навіть попри критику партнерів від своїх слів не відмовився. Що саме він мав на увазі - не конкретизував. Тож одразу посипалися припущення. Одне з припущень - можливість використання в Україні відомого на весь світ Французького іноземного легіону. Тим більше, очолює його зараз етнічний українець Кирило Ющенко. Та й взагалі у українців з легіоном давні тісні взаємини. Які саме - розказуємо у "Машині часу".  

ДІТИ у козацькій армії? Ким НАСПРАВДІ були ДЖУРИ? | Машина часу

 

Червень 2024, Тернопіль, свято трійці. У місті відкривається нова скульптура. Монумент зображує підлітка-воїна. І називається - джура.

Як і навіщо в Україні почали з’являтися монументи джурам? І хто вони такі взагалі? Чи справді українська козацька армія мала у своєму складі дітей? Про це наш сьогоднішній випуск.

понеділок, 3 лютого 2025 р.

Артемій – батько Глухівського економічного дива | СПАДОК ТЕРЕЩЕНКІВ | Перша серія

 

Перша серія – про становлення династії від засновника роду Артемія Яковича. Артемій почав заробляти свій перший глухівський капітал на  хлібозапасному магазині. Окрім бізнесу, родина Терещенків почала займатися громадською діяльність, будують церкву у Глухові та повністю реанімують цукрову промисловість у цьому регіоні.   

«Спадок Терещенків» – восьмисерійний документальний серіал про славетний рід та діяльність українських магнатів і меценатів Терещенків, та спадок, який родина залишила після себе. Це були одні з найбагатших та найвпливовіших українців свого часу, але вони були вигнані й забуті на майже сто років. Чому так вийшло, ким були Терещенки і який їхній спадок сьогодні?

Андрей Шептицький. Українець, підприємець, меценат, політик (ENG SUB)

 

Він народився графом і міг прожити безбідне життя. Але свідомо обирав скромну келію замість розкішного маєтку. Польський аристократ став українським єпископом. Це – Андрей Шептицький. Підприємець-новатор, щедрий меценат і виважений політик, - якби митрополит жив сьогодні, він неодмінно б належав до списків журналу Forbes. Але, на відміну від нинішніх багатіїв, він любив Україну до глибини власної кишені. Ми сподіваємося допомогти Владиці зробити своєрідний «квантовий стрибок» і стати зрозумілим молодим українцям зараз, коли нам так потрібні власні взірці та герої.

Центр Шептицького УКУ та "Історична правда" представляють фільм "Андрей Шептицький. Українець, підприємець, меценат, політик, праведник світу".

“Відомі львів'яни”. Степан Чарнецький

 

Автор “Ой у лузі червона калина” – Степан Чарнецький – народився 21 січня 1881 року в селі Шманьківці Чортківського району Тернопільської області.

Він – український поет, перекладач, журналіст, фейлетоніст, театрально-музичний критик, актор, режисер, громадський діяч.

Чарнецький був художнім керівником і режисером театру “Руської Бесіди” – першого українського професійного театру, що діяв у Львові з 1864 року.

Валер’ян Підмогильний – один з найвизначніших

  

Валер’ян Підмогильний. “Коли б хтось із читачів оцих моїх літературних спогадів та запитав мене, кого з молодих українських письменників 20-30 років я вважаю найбільш інтелектуально заглибленим, душевно тонким або, попросту кажучи, найбільш інтелігентним, то я б ні на хвилинку не задумався і відказав: – Валер’яна Підмогильного”, – так говорив український письменник, журналіст, театральний критик Юрій Смолич про талановитого українського письменника і перекладача, одного з найвизначніших прозаїків “розстріляного відродження”.

Великий українець Іван Пулюй

  

2 лютого, виповнилося 180 років з дня народження Івана Пулюя – без перебільшення, видатного вченого, напрацювання якого були знаними й оцінені в Європі. Водночас це була людина, що прислужилася українській культурі.

Іван Пулюй (1845–1918) наочно продемонстрував, що українці можуть робити великі відкриття у сфері точних наук. І водночас, працюючи в наукових осередках поза своєю батьківщиною, залишатися українськими патріотами, трудитися для української справи.

субота, 1 лютого 2025 р.

GenSouls - Соколи / Falcons | Натхнення творчістю Василя Стуса

 

GenSouls представляє прем'єру нового музичного відео "Соколи" – авторської української пісні, натхненної творчістю Василя Стуса. В емоційних кадрах, створених за допомогою AI-технологій, розгортається драматична історія боротьби за свободу, розкривається історія незламності духу та віри у перемогу.

Як і в поезії Василя Стуса, у пісні переплітаються потужні символи: гінкий вітер як вісник волі, соколи як уособлення нескореного духу воїнів, чисте поле як символ одвічної боротьби за рідну землю. Від перших променів світанку до перших паростків нового життя – кожен образ наповнений глибоким змістом, що єднає сучасну боротьбу з вічними мотивами української визвольної поезії.

«ПОЕЗІЯ ОЖИВАЄ». "Очима ти сказав мені: люблю" | Ліна Костенко

 

Відчуйте силу української поезії у новому звучанні! "Очима ти сказав мені: люблю" - безсмертний вірш Ліни Костенко, перетворений на сучасну пісню за допомогою штучного інтелекту. Нейро Бандура представляє унікальний AI кавер, який поєднує класичну літературу з інноваційними технологіями.

«Україна, а не Малоросія». Чому Архип Куїнджі – саме український художник?

   

Разом з Іллею Рєпіним (Ріпиним), Казимиром Малевичем та Іваном Айвазовським Архипа Куїнджі провідні музеї Заходу записали українським художником. Але які підстави були так його вважати? І чому для цієї перекласифікації знадобилась війна Росії проти України?

«Чи знаєте ви українську ніч? О, ви не знаєте української ночі! Придивіться до неї: з середини неба дивиться місяць. Безмежне склепіння небесне розійшлось, розширилось іще безмежніше. Горить і дихає воно. Земля вся у срібному світлі; а дивне повітря віє і теплом, і прохолодою, і дихає млостю, і розливає океан пахощів. Божественна ніч! Чарівлива ніч!» – так описував українську ніч Микола Гоголь.

Це опис словами, а найкраще фарбами зобразив українську ніч художник Архип Куїнджі (1841–1910).

Галицький птах з американською ознакою: Яків Гніздовський — український графік, який підкорив світ

  

Яків Гніздовський — графік, кераміст, мистецтвознавець, важлива фігура для українського та американського мистецтва. Він створив неповторний орнаментальний стиль, його роботи свого часу прикрашали кабінет президента США Джона Кеннеді в Білому домі. До 110-річниці від Дня народження Якова Гніздовського розповідаємо про його шлях до визнання.

Яким буде перший в Україні балет про Лесю Українку: цікаві факти

 
 Артем Шошин, фото з особистого архіву

2 лютого в Жовтневому палаці відбудеться прем'єра балету-біографії "Леся". Сучасна постановка хореографа Артема Шошина на музику Франца Шуберта розкаже про любов, життя та творчість однієї з найвидатніших жінок України. Як готувалася премʼєра, читайте в нашому матеріалі.