четвер, 20 лютого 2025 р.

Непроста історія українського тризуба: у срср – "злочинний", для ватикану – священний

  

Під знаком Тризуба тримала оборону УНР, його зображували на нагородах і листівках УПА, на лацканах одягу учасників багатотисячних мітингів проти комуністичного тоталітарного режиму наприкінці 80-х рр. ХХ ст. Заради українського Тризуба віддавали свої життя Герої Небесної Сотні на поч. ХХІ ст.

19 лютого в Україні відзначають День Державного Герба. Саме цього дня 1992 року Верховна Рада затвердила тризуб як малий герб України, головний елемент великого Державного Герба.

Занурмося в історію походження цього символу та з'ясуймо багато інших цікавих і маловідомих фактів.

  • Золотий Тризуб на синьому щиті – національний символ українців часів визвольних змагань XX ст.
  • Тризуб має тисячолітню історію. У давні часи це був знак князівського роду Рюриковичів – правителів Русі.
  • У часи Української Народної Республіки Тризуб затверджено Державним Гербом України, що підкреслює спадкоємність з історичним минулим України.
  • У ХХ ст. Тризуб став символом боротьби українців за незалежність. Радянська тоталітарна система затаврувала його як "націоналістичний знак". Використання Тризуба в СРСР заборонялося, "винуватців" жорстоко карали.
  • Відновивши незалежність у 1991 р. та обравши Тризуб Державним Гербом, Україна тим самим зберегла традиції Української Народної Республіки.
  • Російська агресія в Криму і на сході України 2014 року розпочалася зі знищення Тризуба як маркера української ідентичності.
  • Тризуб об'єднує українських патріотів, які сьогодні захищають суверенітет і територіальну цілісність України.
  • Для українців у всьому світі Тризуб символізує зв'язок із Батьківщиною.

Чому Тризуб?

Найдревніше зображення Тризуба, яке віднайшли археологи, датується X століттям. Припускають, що це був магічний знак роду, оберіг. Відомо до 40-ка його тлумачень: тризубець, підсвічник-трикірій, сокіл, якір, житній колос, лук зі стрілою, триєдина жертва в ім'я перемоги життя над смертю...

Є також гіпотеза, що це знак триєдинства світу та поєднання символів поширених колись культів сонця і якоря.

У Київській Русі тризуб був родовим знаком Рюриковичів. Його численні зображення віднайдені на тогочасних монетах (срібляниках і златниках), печатках, посуді, надгробках, цеглі, актових печатках, перснях-печатках, злитках-гривнах, зброї, спорядженні, товарних пломбах. Цей символ власності та влади переходив із покоління в покоління, видозмінюючись, аби кожен представник роду мав власну емблему (наприклад, попередники князя Володимира Святославича мали двозубці). Навершя у формі князівського знака було головним елементом давньоруських стягів.

 

Тризуб Володимира

Прикордонник України / Facebook

Особливо багато артефактів – за період князювання Володимира Святославовича, який запровадив у нашій країні християнство. Тому Тризуб і вважається знаком князя Володимира Великого.

Протягом століть на землях Русі було поширене зображення тризуба. Після занепаду роду Рюриковичів воно поступово витіснилося. Від XІV ст. входять в ужиток територіальні знаки, наприклад у Києві – з архистратигом Михаїлом, у Володимирі-Волинському – зі святим Георгієм, у Луцьку – святим Миколаєм, у Львові – левом.

Цікавий факт: у головному храмі католицького світу – соборі святого Петра у Ватикані – є вівтар святого Еразма. Він прикрашений мозаїчними зображеннями св. князя Володимира, св. княгині Ольги та символу державності України (зображення українського герба – Тризуба). Вівтар розташований за статуєю святого Петра і є особливим місцем, де відбувається таїнство сповіді.

Фреска св. Володимира і Ольги, Ватикан

credo.pro

Військо Запорозьке

У XІV ст. почали з'являтися геральдичні національні системи. Власний герб створило і Військо Запорозьке – козак із мушкетом (інша назва "лицар із самопалом"). Його зображували на військових печатках гетьманів та кошових отаманів у XVI – І пол. XVII ст. Від кінця XVII ст. традиційний герб використовували як Городове, так і Низове Військо Запорозьке, щоправда "низовики" додали ще зображення спису. Проте утвердженню власної геральдичної системи завадила повна ліквідація автономії Гетьманщини.

Українська Народна Республіка

У молодій республіці тризуб уперше зустрічається на печатці Генерального Секретаріату, якою скріплювалися урядові документи. Виготовлення печатки ініціював генеральний писар Павло Христюк. До розроблення долучив знавця старовини Миколу Біляшівського.

Із проголошенням УНР у листопаді 1917 року питання державного герба стало особливо актуальним. Центральна Рада створила спеціальну підготовчу комісію, що об'єднала істориків, юристів, гербознавців і художників. Її очолив Михайло Грушевський. Він вважав, що гербом України має стати золотий плуг на синьому тлі як "символ творчої мирної праці", навколо – історичні герби українських земель. Комісія розглянула кілька проєктів, але обрала Тризуб.

 

Герб УНР

УІНП

6 січня 1918 року тризуб із хрестом над середнім "зубом" у 8-кутній рамці з'явився на перших грошах, які випустила Українська Народна Республіка. Автором банкноти у 100 карбованців був художник-графік Георгій Нарбут.

Після проголошення 22 січня 1918 року самостійності України питання про офіційне затвердження державної символіки потребувало негайного вирішення. Але через війну з більшовиками оголошувати конкурс або проводити широке обговорення ескізів не могли. 7 лютого Центральна Рада востаннє засідала в Києві. Під натиском ворога вона перебралася до Житомира, звідти – до Сарн і нарешті – до Коростеня.

Там 25 лютого 1918 року на засіданні Малої Ради (орган Центральної Ради, що діяв між сесіями) був затверджений Герб УНР. Ухвалений закон не містив малюнків, а мав лише опис. Майже через місяць, 22 березня, Мала Рада схвалила зображення герба авторства відомого художника Василя Кричевського – Тризуб князя Володимира Великого, обрамлений оливковим вінком.

  

Василь Кричевський 

Вікіпедія

Із протоколу засідання Малої Ради:

"25 лютого 1918 року, місто Коростень

У справі державного герба України Мала Рада ухвалила: "Гербом Української Народної Республіки приймається знак Київської Держави часів Володимира Святого".

За часів Гетьманату Тризуб залишився в геральдичному вжитку. 24 листопада 1918 року спеціальна комісія схвалила проєкти герба та печатки, які підготував Георгій Нарбут, але вони так і залишилися незатвердженими.

За часів Директорії гербом відновленої Української Народної Республіки служив Тризуб без вінка. 21 січня 1919 року комісія у справах вироблення проєкту герба УНР дійшла висновку, що соборна Україна має поєднати емблеми УНР і Західноукраїнської Народної Республіки, а також знак князя Володимира. Із 22 січня 1919 Тризуб включили до крайового герба Західної області Української Народної Республіки.

 

Вісник, 1918

gazeta.ua

У міжвоєнний період Тризуб став символом боротьби українців за свободу

Його використовував уряд УНР в еміграції та різні політичні організації, зокрема на емблемі Організації українських націоналістів був Тризуб із мечем на місці середнього зуба.

Тризуб містився в символіці і мельниківської, і бандерівської гілок ОУН. У зв'язку з проголошенням Акту відновлення Української Держави похідним групам видали інструкції "Боротьба й діяльність ОУН під час війни" із зобов'язанням вивішувати Тризуби, національні й організаційні прапори на всіх "видних місцях" (будівлях держустанов).

Символіка державності позначилася і в Українській повстанській армії: на елементах одягу, передусім головних уборах – мазепинках, петлюрівках – а також ременях. На них кріпили Тризуби. Інколи на одностроях були нарукавні нашивки із Тризубом.

У СРСР Тризуб був заборонений. Для комуністичного режиму він лишався ознакою націоналізму.

У 1960–1980 рр. КДБ не раз займалося справами про використання націоналістичної символіки. Так, 30 грудня 1967-го синьо-жовтий прапор із Тризубом і написом "Ще не вмерла Україна, і слава і воля" – був вивішений на будівлі Кіровського райвиконкому в Дніпропетровську (тепер – Дніпро); 23 квітня 1970 року – у телефонній кабінці в Чернівецькому університеті; 7 січня 1984 року – над поштовим відділенням села Демидове на Львівщині.

Після відновлення незалежності України 24 серпня 1991 року Тризуб як малий державний герб затверджений 19 лютого 1992-го Постановою Верховної Ради України.

Конституція України 28 червня 1996 року закріпила цей символ нашої держави. Тепер остаточно. І ніхто чужий більше не матиме права диктувати українцям свою волю.

5 канал

Немає коментарів:

Дописати коментар