четвер, 26 грудня 2024 р.

ВОЛОЧИСЬКІ МОНЕТИ: ЯКІ ТАЄМНИЦІ ВОНИ ПРИХОВУЮТЬ

  

Граф Фридерік-Йозеф Мошинський (1738-1813) – власник Волочиська та околиць, карбував монетні жетони.

Про «волочиські» монети я дізнався випадково, здається, у 2009 році, коли допомагав впорядковувати експонати музею рідної ЗОШ №1. На очі трапилася вирізка з районної газети «Зоря» із невеликою заміткою, у якій відомий місцевий краєзнавець і педагог Володимир Федорович Задворний розповів читачам про свою переписку із дослідником нумізматики О.П. Шишкіним. Колекціонер із Дніпропетровська, військовий лікар за фахом, повідомив вчителю-історику, що бачив в одній з приватних московських колекцій рідкісний екземпляр монети з написом «Волочиськ».

Що ж відомо про це сьогодні? Оскільки останніми роками буйним цвітом розквітла «чорна археологія», то час від часу на віртуальних аукціонах виставляються на продаж досить неординарні речі. Окремим лотом продавалася й монета, яка нас цікавить. Крім того, вона трапляється нині й у колекціях місцевих любителів старожитностей. Один із примірників мені навіть вдалося потримати в руках під час зйомок фільму «Про що мовчить Графський парк?».

Найперше слід зауважити, що наша монета не є звичайною, а радше може називатися платіжним жетоном. Це приклад приватновласницького монетного обігу, а ймовірне призначення таких жетонів – внутрішній розрахунок землевласників із своїми підлеглими селянами-кріпаками.

Краєзнавці давно визначили, що таку «монету» карбував власник волочиського ключа (тобто самого містечка Волочиськ з навколишніми селами) граф Фридерік-Йозеф Мошинський. Іменем цієї людини були названі маєток Фрідріков (тепер – санаторій «Райдуга») й розташоване поруч  село Фрідріхівка, що нині є центральною частиною нашого міста. Про це нагадує й назва сучасної вулиці – Фридрихівська.  За підрахунками відомого подільського історика Йозефа Ролле,  володіння магната складалися з 4 містечок й 54 сіл, у яких проживало понад 30 тисяч підданих.

Серед відомих зразків є два типи згадуваної монети. На одному із них з лицьової сторони зображена цифра “3” (номінальна вартість) й орнамент з двома п’ятикутними розетками, а на звороті – напис “Woloczysk” латиницею, дата – 1777 рік, три симетричні розетки та орнаментальний ободок.


 

1 тип монетних жетонів: реверс (зворотній бік) з написом “Волочиськ”

 

1 тип монетних жетонів: аверс (лицьовий бік).

На лицьовому боці другого типу розміщена монограма (переплетені ініціали власника) під короною в аналогічному орнаментальному ободку, на зворотному боці – дві розетки у вигляді шестикутних зірочок, у центрі – дата (1777 рік), навколо якої – стилізований орнамент та ободок.

 

Букви вензеля монети (ініціали графа Мошинського) на зразку 1802 року.

Кидається у вічі стилізація цифри “1” у датах під морський якір. Можна припустити, що якір міг бути масонським символом надії та щасливого життя, адже масонство – мода того часу. Чи належав сам Ф.-Й. Мошинський до масонської ложі – поки невідомо, а от його рідний брат Август дійсно перебував у таємних масонських товариствах. Ним була навіть заснована ложа шотландського обряду «Благодійний сармат». Крім того, за ініціативи графа утворений капітул (загальні збори) таємного ордена розенкрейцерів, який він очолив особисто, отримавши титул Майстра “Великого Сходу” Речі Посполитої. Тобто зв’язок власника Волочиська із масонами досить ймовірний.

Доволі складно було зрозуміти на другому типі монет значення вензеля – переплетених між собою ініціалів у вигляді великих букв «F»,  «M» та  «C». Перші дві літери означають ім’я – Фридерік Мошинський. А от з «С» не все так однозначно. Вперше роблю припущення, що це скорочена форма латинського слова «comitis», що у перекладі означає «граф». Мені вдалося знайти цю ж комбінацію літер на печатці власника нашого містечка під однією із грамот (див. на фото).

 

Печатка з ініціалами графа Ф.-Й. Мошинського, власника Волочиська.

Що ж стосується королівської корони, то тут усе відомо: власник Волочиська по матері був позашлюбним внуком короля Речі Посполитої Августа II Сильного (він належав до династії Веттінів, яка мала саксонське походження) та його відомої фаворитки – графині Козельської. Причому король узаконив родові права усіх нащадків від цього зв’язку, зокрема й матері Ф.-Й. Мошинського.

 

Другий тип монетних жетонів з вензелем графа Ф.-Й. Мошинського.

Але повернуся до монет. Вони виготовлені із латуні, мають деяку відмінність у вазі та діаметрі. На окремих відомих жетонах можна помітити контрмаркування, тобто нанесення штампа поверх монети. Цей штамп складався із кириличних літер «Н» та «М». Припускаю, що це означає «Наленч Мошинський», оскільки граф якраз користувався гербом «Наленч». А саме маркування робилося тому, що володіння Мошинського на Волині й Поділлі після поділу територій Речі Посполитої у 1793 році перейшли до складу Російської імперії. Вірогідно, що імперська влада тимчасово дозволила обіг приватних монетних жетонів на рівні з російськими грошима. У всякому разі, така практика історикам відома.

Автор – Володимир Матусяк, історик.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар