середа, 1 січня 2025 р.

Charvolant: карета, запряжена повітряними зміями (Британія, 19 століття)

  

8 січня 1822 року було здійснено незвичайну подорож із Брістоля до Мальборо. Британський учитель на ім'я George Pocock взяв дружину і дітей у подорож на 182 км у кареті, запряженій не кіньми, а парою величезних повітряних зміїв. Покок сам розробив карету, яку він назвав «Charvola».

Джордж Покок цікавився повітряними зміями з юних років. Під час ігор та експериментів з ними він дізнався, що повітряні змії мають величезну підйомну силу. Молодий Покок прив'язував невеликі камені до змій і дивився, як легко вони злітають у небо. Коли Покок виріс, його експерименти ставали дедалі сміливішими і небезпечнішими, зазвичай за участю його власних дітей. В одному епізоді він посадив свою маленьку дочку в плетене крісло, підняв її в повітря з повітряним змієм на висоту 10 метрів і потім здійснив переліт через ущелину Ейвон. На щастя, вона вижила і згодом стала матір'ю легендарного гравця в крикет W. G. Grace. Пізніше того ж 1824 року Покок влаштував політ своєму синові на вершину скелі (заввишки 61 метр) біля Брістоля.

Два роки потому він запатентував конструкцію карети Charvolant. Родзинка винаходу складалася з двох повітряних зміїв на мотузках завдовжки від 450 до 550 метрів, які могли тягнути візок із кількома пасажирами, причому з непоганою швидкістю. Рульове управління складалося з чотирьох мотузок, які прикріплювалися до зміїв, і Т-подібного стрижня, що спрямовував передні колеса. Гальмування забезпечувалося залізним прутом, який притискався до дороги.

Незабаром після винаходу і багатьох ризикованих випробувань, Покок опублікував книжку під назвою «Повітряне мистецтво або навігація в повітрі з використанням повітряних зміїв або ширяють вітрил», де він оспівував переваги пересування на Чарволанті.

«Цей спосіб пересування - найприємніший з усіх», - писав він. - «Небесний тандем, удостоєний можливості приборкати непереможні вітри, грайливо пронизує хмари, а наша таємнича машина швидко ковзає поверхнею землі. Випадкові глядачі, побачивши швидку, але безшумну карету, вважають, що це скоріше видіння, ніж реальність».

 

Покок згадує, що під час випробувань він розраховував, що Чарволант зможе пересуватися зі швидкістю 20 миль на годину (32 км/год) на значні відстані. Оскільки вагу транспортного засобу частково підтримували повітряні змії, карета «пролітала» вибоїни, роблячи процес їзди значно гладеньким. «Випадкові ями та нерівності на дорозі практично непомітні», - писав Джордж.

Покок щосили намагався зацікавити публіку своїм винаходом, згадуючи, що Charvolant міг вільно проїжджати через платні автомагістралі, тому що збори стягувалися залежно від кількості коней, а у Charvolant їх не було. Покок також знаходив безліч інших видів використання повітряних зміїв, як-от допоміжна вітрильна сила для кораблів, як засіб скидання якоря і порятунку від корабельних аварій.

Несмотря на все попытки, Charvolant не смог вызвать интерес общественности, возможно, потому, что управлять каретой было очень и очень нелегко. Тем не менее, Покок и его семья продолжали использовать Charvolant для поездок вплоть до смерти изобретателя в 1843 году.

Немає коментарів:

Дописати коментар