понеділок, 16 грудня 2024 р.

ВИКРИТТЯ В НАУЦІ: згинач ложок та мільйон нагороди

  

Історія знає людей, які демонструють чудеса. І це не обов’язково боги й пророки — обійдемо цю тему через політкоректність. Але як щодо графа Сен-Жермена, котрий виправляв дефекти алмазів і збільшував перлини, графа Каліостро, що володів секретами філософського каменю і вічної молодості, та й інших до них подібних? Як пояснює наука їхні діяння?

Та ніяк, і не дуже засмучується з цього приводу — просто ввічливо цікавиться, хто б міг їй дати змогу переконатися, чи не дрібне це шахрайство, яке будь-який пересічний ілюзіоніст може повторити, не лопочучи ахінею про чудеса…

Каліостро і Сен-Жермен демонстрували свої дива королям, герцогам, графам і маркізам, людям, які на науку часу не мали, — чи змогли б вони так само переконати професорів, докторів, доцентів і академіків? А знаєте, змогли б — діяння відомого всьому світові ізраїльського чарівника Урі Геллера (1946) ставили в глухий кут навіть маститих учених. Проте виявилося, що все не так уже й загадково, — просто розбиратися в чудесах Урі Геллера повинні люди дещо іншої професії…

ТАК ЗРОСТАЮТЬ ЧАРІВНИКИ

Дива почали траплятися з Урі Геллером ще в ранньому дитинстві. У три роки в безлюдному парку до нього з небес спустилася таємнича куля, з якої лунали високі звуки та линуло яскраве світло, через що маленький Урі впав на землю. Що за батьки залишили малюка в парку самого?! Утім, це інше питання…

Ще в школі він навчився змушувати стрілки свого ручного годинника обертатися з шаленою швидкістю за допомогою однієї лише сили думки. Тоді ж, обідаючи в ресторані, Урі зробив так, що у його сусідів почали згинатися виделки й ложки. У 6 років він навчився читати думки своєї матері, і, коли вона приходила від сусідів, з якими грала в карти, маленький Урі одразу говорив матусі, скільки вона програла.

У 13 років він зміг розламати на дрібні шматочки свій велосипед, не торкаючись до нього, — однією лише ментальною енергією. Скажіть, хіба це не дива? Ну ось, ви з цим згодні. А як ми про ці неймовірні речі дізналися? Та від самого Урі Геллера — не брехав же він, зрештою! Чи як?

 

 Урі Геллер зі своєю матусею Манзі Фрейд / thesun.ie

ФОКУСИ БУЛИ ЛИШЕ ПОЧАТКОМ…

Пишуть, що він брав участь у Шестиденній війні, був поранений, начебто навіть вступив до офіцерської школи, але його відрахували за те, що він заснув на посту. Утім, з його кар’єрою це вже ніяк не пов’язано — він став фокусником і швидко здобув чималу популярність, причому не тільки вправними трюками, а й сміливими заявами, наприклад про прийдешні лиха, яким тільки він міг би запобігти (то що ж йому заважало?).

Можливо, Урі вселенським катастрофам і став на заваді — їх справді не було, а всіляким пересічним лихам він запобігати й не обіцяв… Але преса любить такі речі, і вже 1970 року Голда Меїр, відповідаючи журналістам, що чекає на світ найближчим часом, сказала: «Я не пророк. Запитайте про це Урі Геллера». То що, виходить, він ще й пророк? Для початку непогано.

НЕМАЄ ЧУДЕС БЕЗ ПІАРУ

Подальшій його кар’єрі дуже допоміг відомий дослідник паранормальних явищ Андрія Пухаріч. Він навіть загіпнотизував Геллера, щоб дізнатися, як той отримав свій дар. За словами Пухаріча, під час сеансу гіпнозу він чув голос — «неземний і металічний», який вимовляв фразу «Він обраний і має величезну силу». У всякому разі, Пухаріч так говорив, можливо, ви хоч йому повірите?

Заодно повірте і в те, що він та Геллер разом «спілкувалися з суперкомп’ютерами інопланетян», а також у те, що під час їхньої бесіди Геллер телепортував свою домашню кішку в іншу кімнату. У це я повірити можу — коли я гніваюся на свою кішку Соню, вона теж вважає за краще телепортуватися в іншу кімнату.

Пухаріч влаштував Геллеру безліч виступів і організував контакти з науковцями, які досліджували його обдарування. Навіть сам знаменитий конструктор ракет Вернер фон Браун був вражений тим, що Геллер узяв у нього калькулятор, який припинив працювати через батарейку, що сіла, і в його руках той запрацював знову. Заздрісні люди скажуть, що просто у батарейки відійшов контакт і під час струсу відновився, але вони завжди що-небудь вигадають…

А Геллер навіть пройшов дослідження в Стенфордському університеті, і тамтешні вчені підтвердили, що не можуть пояснити, як у нього виходить відгадувати, якою цифрою догори лежить кістка в запаяній металевій коробці. Щоправда, з нобеліатом Річардом Фейнманом чарівникові не пощастило.

Фейнман згадував: «Із читанням думок у нього вийшла невдача — гадаю, тому, що моїх думок взагалі ніхто прочитати не може». Не вийшло у нього і зігнути ключ, тручи його пальцем, — навіть під струменем води з крана. Найімовірніше, тому, що йому дали ключ сина Фейнмана, а не дозволили дістати з кишені свій… Загалом, номер не пройшов.

  

Андрія Пухаріч (19 лютого 1918 — 3 січня 1995) — уроджений Генрі Карел Пухаріч — був медичним і парапсихологічним дослідником, винахідником у галузі медицини, лікарем і письменником / wikipedia.org

НЕХАЙ ДИВУЄТЬСЯ СВІТ

Деякі вражаючі досліди Геллера були помітні дуже багатьом — скажімо, коли в Мюнхені 1972 року його попросили зробити що-небудь для публіки і він заявив, що зупинить канатну дорогу. До речі, зупинив — десь вискочив запобіжник. Що там запобіжник — він сказав, що зупинить знаменитий лондонський Біг-Бен. І головний годинник країни став! Щоправда, цікаво те, що, по-перше, це не його попросили зробити саме такі речі, а він сам запропонував — отже, щось міг і підготувати, а по-друге, жодного разу цього не повторював (мабуть, щоб не стали надто пильно придивлятися).

Утім, Девід Копперфілд узагалі Велику Китайську стіну знищив, але це було зовсім не так цікаво — Копперфілд і не думав заперечувати, що це трюк, фокус, ілюзія, а ось Геллер створив диво, яке є набагато складнішим і цікавішим (в усякому разі, він так каже — ви досі не вірите?). Це взагалі є характерним для подібних чудес — пропонує диво сам чудотворець і повторити його не вдається навіть йому самому. Певна ознака того, що треба подивитися ще…

Якщо Геллер володіє настільки чудовими здібностями, то його діяльністю повинні були зацікавитися розвідки – їм таке не завадить. У 1973 році він брав участь у спеціальній програмі ЦРУ Stargate, яка шукала способи використання для цієї контори паранормальних здібностей.

Програму закрили без найменшого позитивного результату. Але про Геллера написали в підсумковому звіті, ніби є якісь дані, що він цими здібностями володіє. Якими — не сказано, програма секретна.

Сам Геллер секретність не дуже любив і з задоволенням розповів, як його послали в Мексику. Звеліли стати навпроти радянського посольства і силою думки переконати співробітників стерти дискети з секретними даними. Вийшло чи ні — треба запитати у співробітників посольства.

Ще більш дивовижним було його втручання в підписання важливого договору про роззброєння між СРСР і США — Геллер переконав радянського дипломата Юлія Воронцова його підписати, і той підписав, миттю, а без Геллера він би не зробив цього ніяк — у всякому разі, Геллер так каже…

У документальному фільмі про Геллера доводять, що він працював не тільки на ЦРУ, а й на «Моссад», але в цих контор підтвердження не отримати. Спробуйте повірити на слово…

ПРОВАЛ ГОЛОВНОГО ТРЮКУ

Незабаром із численних трюків Урі Геллера виокремився один фірмовий, який він показував майже завжди, — він гнув столові та чайні ложки. Легке натискання пальцем — і ложка гнеться в три погибелі найнеприроднішим чином! Набагато пізніше згадали, що англійський фокусник Девід Берглас демонстрував цей трюк задовго до Геллера, але це ж зовсім інша річ — Берглас показував фокуси, а Геллер творив дива, невже ви не бачите різниці!

Він зігнув неймовірну кількість ложок, причому, за його словами, серед них були ложки Черчилля, Леннона, Кеннеді, групи Spice Girls та інших суперзірок. Він навіть прикрасив зігнутими ним ложками свій «кадилак» і подарував його музею в Лондоні — хто не вірить, подивіться самі! Ложками Геллера зацікавилися всі, вкрай популярне шоу Джонні Карсона запросило його в прямий ефір — нехай покаже свої дива мільйонам глядачів, і всі будуть просто зобов’язані йому повірити!

Проте очікуваний тріумф обернувся цілковитим фіаско — Геллер не зміг зігнути жодної ложки, протягом 22 хвилин плів у кадрі жахливі нісенітниці та пішов із ганьбою. Щоправда, на його телевізійну популярність це геть не вплинуло: телебачення… воно, знаєте, — таке телебачення… Але дехто все зрозумів, та й важко було не зрозуміти.

НА ФОКУСНИКА ПОТРІБЕН ІНШИЙ ФОКУСНИК

То в чому ж тут справа? А в тому, що закулісним учасником шоу був відомий ілюзіоніст і викривач шарлатанів Джеймс Ренді. Він зробив дуже просту річ — запропонував на шоу Урі Геллеру звичайнісінькі ложки з найближчого магазину, а не заздалегідь підготовлений ним реквізит. Бачте, Джеймс Ренді сам був досвідченим ілюзіоністом, чудово знав старий фокус Девіда Бергласа і сам умів його повторювати.

Виявляється, є сплави «з пам’яттю» — вони можуть повернутися до свого попереднього стану, в якому перебували досить довго, після легкого натиску в потрібному місці. Фокус як фокус, виглядає досить ефектно, але називати його дивом, мабуть, це занадто, все одно ніхто не повірить. Крім тих, хто вірить у що завгодно, — їх, на жаль, достатньо…

Ренді навіть випустив книгу «Правда про Урі Геллера», в якій викрив безліч його трюків. Геллер не стерпів образи і подав позов до суду, зажадавши за наклеп з Ренді $15 000 000. Суд дійсно присудив виплатити $120 000 — тільки заплатити мусив Геллер, викритий у безлічі вочевидь неправдивих тверджень, які є наклепом на Ренді. Начебто більше Геллер із Ренді не судився, тож він ще й вельми розсудливий.

А от на японського покемона на ім’я Кадабра він усе-таки позивався — по-перше, він тримає в руці ложку, по-друге, малюнок на його животику нагадує есесівські руни, що Геллеру, як єврею, особливо прикро, а по-третє, Геллер примудрився запатентувати слово «абракадабра», тож ім’я Кадабра ще й порушує його авторське право. Я навіть пробував дивуватися, як можна запатентувати слово, відоме ще шумерам, а потім прочитав, що якийсь австралієць запатентував колесо й отримав про це папір із печаткою…

 

Джеймс Ренді (7 серпня 1928 — 20 жовтня 2020) — канадсько-американський фокусник, письменник і науковий скептик, який активно викривав паранормальні та псевдонаукові твердження. Він писав про паранормальні явища, скептицизм та історію магії. Ренді почав свою кар’єру як фокусник під сценічним псевдонімом The Amazing Randi, а потім вирішив присвятити більшу частину свого часу розслідуванню паранормальних, окультних і надприродних тверджень / wikipedia.org

ГРОШІ ЛЕЖАТЬ І ЧЕКАЮТЬ

Сам же Ренді дібрав смаку й продовжував свої викриття діяльності не лише Урі Геллера, а й інших любителів хвалитися своїми надприродними здібностями. Причому вельми цікавим чином — він заснував для них премію у мільйон доларів. Її отримає той, хто продемонструє свої паранормальні здібності в умовах, контрольованих комісією вчених.

Солідні гроші, між іншим, — підходьте та беріть! Не беруть — навіть мало хто й намагається… Може, хтось із тих, хто читає цей текст, має такі здібності? Гроші на вас чекають не дочекаються, досі цю премію не отримав ніхто. Звертайтеся в організацію «Освітній фонд Джеймса Ренді» — він нещодавно вже залишив цей світ, але фонд працює і його обіцянки в силі. Станете першим у світі, й слава, що на вас обрушиться, страшно сказати, перевершить навіть славу Урі Геллера!

До речі, Ренді заснував ще одну премію — за найжахливішу пропаганду псевдонауки. Вона має гарну назву Pigasus, і логотип відповідний — не крилатий кінь, а крилата свиня. Нею вже нагороджено багато адептів псевдонауки, а 2006 року її отримав і сам Урі Геллер. Нагорода, що належить лауреатам, вочевидь чимала, але її вручають виключно телепатично, хто не отримав — значить, паранормальних здібностей не має, хто ж винен?

А що з Урі Геллером? Та все з ним гаразд: живе собі в Англії, не бідує, нещодавно власний острів купив — Лемб називається, біля шотландського узбережжя. Дарує його громадянство будь-кому лише за 1 фунт стерлінгів, який потім жертвує на благодійність.

Має безліч шанувальників, які йому довіряють і вважають наділеним дивовижним даром — для кожного шанувальника своїм. Усе в нього чудово, і це корисно знати, щоб добре розуміти, в якому світі ми живемо. А про Джеймса Ренді знати ще корисніше, аби пам’ятати, що й на таких чудотворців знайдеться управа.

ЛІТЕРАТУРА

Дж. Ренді. Шахрайство й обман: екстрасенси, телепатія, єдинороги та інші помилки

Урі Геллер. Моя історія


Борис Бурда


Немає коментарів:

Дописати коментар